eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Interpretacje podatkowe: można pytać tylko raz

Interpretacje podatkowe: można pytać tylko raz

2008-06-25 13:27

Podatnik, który występuje o ponowne udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej tego samego zakresu i stanu prawnego nie ma co liczyć na to, że organ podatkowy rozpatrzy jego wniosek. Fiskus nie ma bowiem obowiązku analizować ponownie sprawy, w której wydano już ostateczne, niezaskarżone przez wnioskodawcę, postanowienie. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 583/07).

Przeczytaj także: Interpretacje podatkowe: ważna data podpisania

Wyrok zapadł w sprawie dotyczącej interpretacji przepisów w zakresie opodatkowania VAT sprzedaży działek. Romuald T. uważał, że nie musi uiszczać podatku od sprzedaży gruntów należących do odziedziczonego przez niego gospodarstwa rolnego, których przeznaczeniem, zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego jest budownictwo mieszkaniowe. Fiskus nie podzielił zdania podatnika. Wydana interpretacja, wskutek braku zażalenia ze strony wnioskodawcy, stała się ostateczna.

Podatnik po pewnym czasie wystąpił z ponowną prośbą o interpretację przepisów. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wniosek dotyczył identycznego zakresu i stanu prawnego jak poprzednio. Organy podatkowe pozostawiły go więc bez rozpoznania. Uznały bowiem, że nie widzą podstaw, aby po raz wtóry rozpatrywać merytorycznie kwestię, co do której wątpliwości zostały już rozwiane w ostatecznym postanowieniu interpretacyjnym, niezaskarżonym przez podatnika.

Na skutek skargi Romualda T., sprawa znalazła swój finał na wokandzie WSA w Białymstoku, który uznał jednak, że stanowisko fiskusa było słuszne. W opinii sądu, pierwsza interpretacja, na której postanowienia wnioskodawca nie wniósł sprzeciwu, nie została usunięta z obrotu prawnego. Nie zaistniały więc przesłanki przesądzające o konieczności ponownego rozpatrywania problematyki dotyczącej takiego samego zakresu i stanu prawnego.

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że organy podatkowe pozostawiając wniosek bez rozpatrzenia, działały w oparciu o art. 169 § 1 i 4 Ordynacji podatkowej. Tymczasem wniosek, który złożono w sprawie zakończonej już raz ostatecznym postanowieniem interpretacyjnym, powinien wywołać skutki w postaci odmowy wszczęcia postępowania, o którym jest mowa art. 165a Ordynacji podatkowej. Zdaniem sędziów, wskazane uchybienie formalne pozostało jednak bez wpływu na prawa i obowiązki skarżącego, w związku z czym nie miało istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: