eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Akcyza samochodowa: podpisana ustawa o zwrocie

Akcyza samochodowa: podpisana ustawa o zwrocie

2008-07-01 12:21

27 czerwca 2008 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Ustawa wprowadza także pewne zmiany w ustawie o podatku akcyzowym.

Przeczytaj także: Zwrot akcyzy na samochody: Rząd przyjął projekt

Po dużej opieszałości polskiego rządu wreszcie została opracowana i podpisana ustawa o zwrocie podatku akcyzowego od sprowadzanych samochodów osobowych. Przypomnijmy, że 18 stycznia 2007 r. w sprawie C-313/05 Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że polskie regulacje prawne dotyczące akcyzy na samochody osobowe dyskryminowały osoby sprowadzające używane samochody starsze niż dwa lata. Stawka podatku była bowiem uzależniona od wieku pojazdu i mogła wynosić ponad 60 proc. w przypadku samochodów siedmioletnich. W tym czasie stawka tego podatku na samochody krajowe wynosiła 3,1 proc. dla tych, których pojemność silnika nie przekraczała 2 000 cm3 i 13,6 proc. dla tych o większej pojemności.

Stawka akcyzy została ujednolicona od 01 grudnia 2006 r. W odniesieniu do samochodów nabytych przed tą datą lecz po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (01 maj 2004 r.) miała zostać opracowana specjalna ustawa, na podstawie której nadpłacony podatek miał być zwracany.

Ostatecznie ustawa z dnia 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego wreszcie została podpisana przez prezydenta. Zgodnie z jej przepisami, o zwrot nadpłaty podatku będzie mógł się ubiegać podatnik, który nabył wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy albo dokonał importu samochodu osobowego po upływie 2 lat kalendarzowych od jego produkcji, licząc rok produkcji jako pierwszy rok kalendarzowy. Kwota zwrotu natomiast będzie stanowiła różnicę pomiędzy zapłaconym podatkiem akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego a kwotą podatku zawartą w wartości rynkowej podobnego samochodu, wcześniej zarejestrowanego w Polsce.

Ustawa reguluje ponadto kwestie dotyczące odsetek od nadpłaty podatku.

Dodatkowo ustawodawca wprowadził także zmiany w ustawie o podatku akcyzowym polegające na dodaniu organom podatkowym możliwości weryfikacji wartości pojazdu podanej przez podatnika do opodatkowania akcyzą. Jeżeli organ podatkowy uzna, że wartość ta bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej takiego samochodu na terytorium Polski, wezwie on podatnika do zmiany zadeklarowanej wartości samochodu albo wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu. W sytuacji, gdy podatnik nie poda tych przyczyn ani nie zmieni zadeklarowanej wartości pojazdu, organ podatkowy sam określi podstawę opodatkowania przy pomocy biegłego. Jeżeli wartość oszacowana przez biegłego będzie odbiegać o ponad 33 proc. od wartości określonej przez podatnika, to podatnik pokryje koszty sporządzenia tej opinii.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Warto jednak dodać, że urzędy celne, które najpierw zasłaniały się brakiem stosownej ustawy, na podstawie której mogłyby dokonywać zwrotów, pieniądze podatnikom już wypłacają (oczywiście na pisemny wniosek tych ostatnich złożony wraz z korektą deklaracji AKC-U) na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku akcyzowym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: