eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Biegli rewidenci: system nadzoru do zmiany

Biegli rewidenci: system nadzoru do zmiany

2008-07-08 11:44

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia propozycję utworzenia systemu nadzoru publicznego nad zawodem biegłego rewidenta, w kształcie przedstawionym przez Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Natomiast według Konfederacji Pracodawców Polskich, ideą przewodnią tej regulacji powinno być umożliwienie przedsiębiorcom szerokiego dostępu do profesjonalnie świadczonych usług biegłych rewidentów.

Przeczytaj także: Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie - zmiany

Celem projektu MF jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych, w których szczególny nacisk kładziony jest na poprawę jakości badania sprawozdań finansowych, wzrost zaufania odbiorców zewnętrznych do tych sprawozdań, zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności firm audytorskich na rynkach międzynarodowych - podała KPP.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej trudno mówić o niezależności nadzoru, jeżeli projekt ustawy zakłada, że Komisja Nadzoru Audytowego będzie wykonywać zadania przy pomocy komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów odpowiedzialnej za rachunkowość i rewizję finansową. Przewodniczącym Komisji będzie sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, a w komisji egzaminacyjnej składającej się z 20 członków będzie aż 11 przedstawicieli Ministerstwa Finansów.

Obowiązek stworzenia nadzoru publicznego nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi nakłada na wszystkie kraje Unii Europejskiej 43 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady. Co do zasady, system musi być zarządzany przez osoby niewykonujące zawodu i posiadające wiedzę z dziedzin istotnych dla badania ustawowego. Można dopuścić uczestnictwo osoby wykonującej zawód, ale tylko w mniejszości. Dyrektywa wymaga również, aby wszystkie osoby zarządzające systemem były wybrane zgodnie z niezależną i przejrzystą procedurą wyboru.

Zgodnie z art. 65 projektu ustawy Członkami Komisji Nadzoru Audytowego ma być:
  1. dwóch przedstawicieli Ministra Finansów – jeden z nich jako Przewodniczący;
  2. przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego, jako Zastępca Przewodniczącego;
  3. przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości;
  4. dwóch przedstawicieli Krajowej Izby Biegłych Rewidentów rekomendowanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów;
  5. przedstawiciel organizacji pracodawców;
  6. przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Zdaniem ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej członkowie Komisji Nadzoru Audytowego nie powinni być przedstawicielami typujących je instytucji, a tylko przez te instytucje rekomendowani. Taki sposób typowania przedstawicieli uniezależni znacznie Komisję i umożliwi wybór przedstawicieli z o wiele szerszego kręgu ekspertów.

Krajowa Izba Gospodarcza z dużym zaskoczeniem przyjęła uwzględnienie w składzie Komisji przedstawiciela organizacji pracodawców i pominięcie przedstawiciela organizacji przedsiębiorców. „Jesteśmy największą organizacją samorządu gospodarczego przedsiębiorców - audyty przede wszystkim dotyczą przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że przedstawione uwagi i propozycje zmian zostaną uwzględnione w toku dalszych prac nad projektem ustawy” - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: