eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT od paliwa - konieczne zmiany

Odliczenie VAT od paliwa - konieczne zmiany

2008-07-08 13:23

Obecna sytuacja rynkowa, m.in. w związku z rosnącymi cenami paliw, stanowi poważne zagrożenia dla utrzymania tempa rozwoju działalności gospodarczej. Wiele podmiotów ogranicza działalność lub nawet ją zamyka, gdyż rosnące koszty powodują nawet nieopłacalność realizacji podpisanych wcześniej kontraktów. Jednocześnie rosnące odsetki od kapitału powodują, że czasem więcej można zarobić na lokacie, niż prowadząc działalność gospodarczą.

Przeczytaj także: Pełne odliczenie VAT: samochód osobowy może stać pod domem

Nie wpływa to co prawda na przychód Państwa z tytułu podatku dochodowego, gdyż zysk z obu tych źródeł jest opodatkowany stawką 19%, to jednak działalność gospodarcza ma znacznie większy walor. Wiążą się z tym m.in. dochody z innych podatków, głównie VAT i akcyzy, ale ma też olbrzymi wpływ na stopień bezrobocia i związane z tym wydatki na pomoc społeczną. Powyższe nie pozostaje bez wpływu na nastroje społeczne.

Wobec powyższego, przedsiębiorczość i jej rozwój są jednym z głównych elementów decydujących o kondycji państwa i społeczeństwa. Osobiście jestem zwolennikiem ograniczania wpływu państwa na przedsiębiorczość i jej rozwój, w szczególności wszelkiego rodzaju ograniczenia, czy regulowanie rynku. Jednakże nie możemy całkowicie wykluczać roli państwa w zakresie gospodarki. Jednym z niekwestionowanych celów, jakie państwo powinno realizować, jest ochrona przedsiębiorczości, jako motoru rozwoju państwa i społeczeństwa. Nie chodzi przecież o rynek regulowany, tylko ochronę. Podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu ułatwienie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, jak idea jednego okienka, ułatwienia w komunikacji z organami i inne. Nie jest to jednak wystarczające, działalność gospodarczą zazwyczaj zakłada się tylko raz. Nie możemy zapominać o podmiotach już prowadzących działalność gospodarczą. Tu także w ostatnich latach wiele się zmieniło, cenną inicjatywą jest choćby możliwość wystąpienia o interpretację, która z założenia ma chronić otrzymujący ją podmiot.

Jednak słysząc o wielu inicjatywach mających pomóc przedsiębiorczości i jej rozwojowi nie mogę oprzeć się wrażeniu, że naprawiamy to, co sami popsuliśmy. Czy bowiem interpretacje byłyby potrzebne, gdyby przepisy były jasne? Czy musielibyśmy ułatwiać zakładanie działalności gospodarczej, gdybyśmy sami wcześniej tego nie utrudnili. W aspekcie prawa i gospodarki, trzeba patrzeć na państwo jako całość, bez oglądania się, kto rządził tym razem. Pewna stabilizacja jest potrzeba i cenna niezależnie od opcji politycznej.

I tak przeszliśmy do jednego z głównych elementów umożliwiających prowadzenie racjonalnej i mającej szansę na rozwój działalności gospodarczej – stabilizacji. Chodzi nie tylko o stabilizację prawa (brak zmian, wcześniejsze zapowiedzi zmian, czy konsultacje społeczne, które nie są tylko fikcją), ale przede wszystkim otoczenia gospodarczego. Mam tu na myśli m.in. stałość cen, w szczególności tak istotnych dla gospodarki i przedsiębiorczości jak ceny nośników energii w tym paliw. Obecnie obserwujemy galopujący wzrost cen, tak energii elektrycznej, paliw kopalnych czy paliw. Są to surowce, które mają olbrzymi wpływ na ceny innych produktów, każdy produkt wymaga energii do produkcji, czy paliwa, aby dostarczyć go do odbiorców. Skutek wzrostu cen tych surowców możemy obserwować co dzień w sklepach czy na stacjach benzynowych.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: