eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nieodpłatne użyczenie nieruchomości bez PIT?

Nieodpłatne użyczenie nieruchomości bez PIT?

2008-07-09 13:34

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt ustawy, w świetle którego zniknie konieczność opodatkowanie przychodu osób, które nieodpłatnie użyczają nieruchomość.

Przeczytaj także: Nowelizacja ustawy o PIT do poprawki

W obecnym brzmieniu przepisów (art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) podatnik użyczający bezpłatnie nieruchomość innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej jest zobowiązany do ustalenia przychodu w wysokości, która stanowi równowartość czynszu, jaki przysługiwałby mu w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie.

Ponadto, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na potrzeby własne lub członków rodziny albo też oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości (lub jej części), a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Celem projektu przygotowanego przez Komisję Przyjazne Państwo jest zlikwidowanie tego przepisu, na mocy którego opodatkowany jest przychód, który faktycznie nie istnieje. Użyczenie jest bowiem umową nieodpłatną.

Kwestia opodatkowania tzw. wirtualnych przychodów zawsze budziła sporo kontrowersji, przyznaje w rozmowie z „Gazetą Prawną” Renata Dłuska, radca prawny i doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Podatnicy wielokrotnie wykazywali brak zrozumienia dla przepisów, które obligują ich do zapłaty podatku od przychodu, którego w rzeczywistości nie otrzymali. Przecież podmioty gospodarcze rezygnują z otrzymania przychodu głównie w sytuacji, gdy nieodpłatne użyczenie wiąże się z innym, gospodarczo uzasadnionym, interesem.

Rzeczony „inny interes” nie jest zawsze widoczny czy oczywisty dla fiskusa, dlatego też, na pierwszy rzut oka uchylenie przepisów art. 16 ustawy o PIT wydaje się być dobrym pomysłem. Podatnicy nie będą już bowiem ograniczani przez niezrozumiałe i nieprzystające do rzeczywistości gospodarczej regulacje, mówi rozmówczyni. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę inny aspekt zagadnienia, a mianowicie drugą stronę transakcji nieodpłatnego użyczenia, propozycja komisji może budzić już pewne wątpliwości.

A to dlatego, że o ile zmieni się sytuacja osób użyczających nieruchomość, o tyle osoby, którym umożliwiono nieodpłatne używanie nieruchomości nadal będą musiały doliczać do przychodu równowartość czynszu, który musiałyby zapłacić w razie gdyby transakcja oparta była np. o umowę najmu.

Widać więc, że zagadnienie to wymaga spojrzenia z szerszej perspektywy, z uwzględnieniem istniejących przepisów o cenach transferowych dla podmiotów powiązanych. Natomiast w odniesieniu do podmiotów niepowiązanych należy pamiętać, że budują one swoje relacje w oparciu o interes ekonomiczny, zgodnie z którym nawet jeżeli robi się coś nieodpłatnie, to w końcowym rozrachunku musi się to i tak opłacać, podsumowuje rozmowę z dziennikiem Renata Dłuska.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: