eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Jak poprawnie sporządzić sprawozdanie Rb-NDS?

Jak poprawnie sporządzić sprawozdanie Rb-NDS?

2008-07-10 13:42

Sprawozdanie Rb-NDS kwartalne o nadwyżce(deficycie) jednostki samorządu terytorialnego za II kwartał 2008 r. powinno być przekazane do RIO do 24 lipca 2008 r. Przy jego sporządzaniu trzeba pamiętać o pewnych zasadach.

Przeczytaj także: Zestawienie zmian w funduszu jednostki

Zasady te przedstawiamy poniżej:
  1. Kwoty dochodów i wydatków wykazanych w Rb-NDS:
    • w kolumnie „Plan (po zmianach)" - powinny być zgodne z danymi wykazanymi w kolumnie „Plan (po zmianach)" sprawozdania z wykonania planu dochodów budżetowych Rb-27S oraz sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych Rb-28S
    • w kolumnie „Wykonanie" - dochody powinny być zgodne z danymi wykazanymi w kolumnie „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty) sprawozdania z wykonania dochodów budżetowych Rb-27S, zaś wydatki powinny być zgodne z danymi ze sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych Rb-28S.
  2. Nadwyżka (deficyt) stanowi różnicę pomiędzy dochodami ogółem a wydatkami ogółem.
  3. Finansowanie jest różnicą pomiędzy przychodami ogółem a rozchodami ogółem JST, której wysokość powinna zapewnić pokrycie kwoty deficytu, w przypadku jego wystąpienia.
  4. Dane dotyczące przychodów i rozchodów JST po stronie planu powinny być zgodne z planem budżetu uchwalonym przez organ stanowiący JST na koniec okresu sprawozdawczego.
  5. Dane dotyczące przychodów po stronie wykonania z tytułu:
    • kredytów, pożyczek oraz wyemitowanych obligacji - zawierają łączne kwoty zobowiązań dla poszczególnych tytułów i powinny być zgodne z danymi wynikającymi z urządzeń księgowych za dany okres sprawozdawczy
    • spłat pożyczek udzielonych, papierów wartościowych, prywatyzacji majątku - powinny być zgodne z faktycznie wykonanymi przychodami wynikającymi z urządzeń księgowych za dany okres sprawozdawczy,
    • nadwyżki z lat ubiegłych oraz przychodów z innych źródeł - wykazujesz w wysokości środków faktycznie osiągniętych za lata ubiegłe, w tym w odniesieniu do nadwyżki z lat ubiegłych oraz przychodów z innych źródeł, również kwotę zaangażowaną na pokrycie deficytu.
  6. Dane dotyczące rozchodów JST po stronie wykonania powinny być zgodne z faktycznie wykonanymi rozchodami wynikającymi z urządzeń księgowych JST za dany okres sprawozdawczy.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 115, poz.781 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. nr 142, poz. 1020).


„Rachunkowość budżetowa - Poradnik księgowego jednostki sektora finansów publicznych” to publikacja w całości stworzona dla księgowych sektora finansów publicznych!

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: