eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż ziemi: brak zapłaty a podatek dochodowy

Sprzedaż ziemi: brak zapłaty a podatek dochodowy

2008-07-14 08:41

Ustawa o podatku dochodowym nie uzależnia zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości od faktu, czy nabywca zapłacił sprzedawcy cenę sprzedaży. Ponadto ustawa ta nie uzależnia w żadnym wypadku uzyskania przychodu ze sprzedaży od okoliczności następujących po dniu sprzedaży. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.07.2008 r. nr IPPB2/415-616/08-2/AS.

Przeczytaj także: Zamiana nieruchomości: jak liczyć dochód ze sprzedaży?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wnioskodawca wskazał, że zbył wraz ze współmałżonką w dniu 06.10.2006 r. działkę. Złożył także w obowiązującym terminie oświadczenie o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w terminie 2 lat od chwili sprzedaży. Nieruchomość nabyła spółka z o.o., w której wnioskodawca jest udziałowcem. Niestety w związku z odmienną interpretacją planu zagospodarowania przestrzennego przez urząd miasta, spółka nie może uzyskać pozwolenia na budowę a co za tym idzie nie może przeprowadzić zaplanowanej inwestycji i nie wiadomo, kiedy inwestycja zostanie rozpoczęta (przeszkoda nieznana w chwili sprzedaży działki). W związku z tym spółka nie zapłaciła zbywcy za tę nieruchomość (płatność miała nastąpić do końca grudnia 2007 r.). Zadano zatem pytania, czy w przypadku rozwiązania powyższej umowy sprzedaży podatnik będzie nadal musiał zapłacić podatek? Czy nadal będzie musiał wypełnić zobowiązanie wynikające ze złożonego oświadczenia o wykorzystaniu przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe? Czy poprzez rozwiązanie tejże umowy oraz zwrotne odzyskanie ziemi wyczerpana zostaje dyspozycja art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ustawy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: