eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: przyjęto projekt nowelizacji

Ordynacja podatkowa: przyjęto projekt nowelizacji

2008-07-24 12:00

22 lipca 2008 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Projekt stanowi część "Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości".

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji korzystne dla podatników?

Nowelizacja wprowadza szereg zmian, które w zamierzeniach mają sprzyjać zwiększeniu stabilności prawa podatkowego oraz ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy mają bowiem mieć większą pewność, że ich działania mieszczą się w granicach obowiązującego prawa.

W projekcie znalazło się m.in. miejsce dla zmiany zasad wykonywania decyzji podatkowych. A mianowicie, decyzje mające charakter nieostateczny nie będą wykonywane. Wyjątkiem od reguły będą tu sytuacje, gdy organ podatkowy I instancji nada im rygor natychmiastowej wykonalności. Wykonanie decyzji ostatecznej będzie mogło zostać wstrzymane poprzez ustanowienie zabezpieczenia, którym może być m.in. gwarancja bankowa i poręczenie banku czy też uznanie kwoty na rachunku depozytowym organu podatkowego.

Nowelizacja wprowadza również regulacje, na mocy których organy podatkowe będą zobowiązane poinformować przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej minimum siedem dni przed jej rozpoczęciem. Jeśli jednak- pomimo wcześniejszego powiadomienia- w ciągu 30 dni nie dojdzie do kontroli , to jej wszczęcie będzie wymagało ponownego zawiadomienia. Projekt nie wyklucza też możliwości przeprowadzenia kontroli bez wcześniejszego uprzedzania podatnika. Będzie to jednak możliwe jedynie w ściśle określonych przypadkach. Organy będą mogły podjąć taką kontrolę w związku z wydatkami nieznajdującymi pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub w związku z niezgłoszoną do opodatkowania działalnością gospodarczą.

Na mocy nowych przepisów mikroprzedsiębiorcy (firmy zatrudniające maksymalnie dziesięciu pracowników, których roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług lub suma aktywów ich bilansu nie przekracza równowartości 2 mln euro) zyskają możliwość zapłaty podatków nie tylko w formie przelewu bankowego, ale również gotówką. Ponadto będą mogli opłacać składki ZUS przekazem pocztowym, a nie jedynie poprzez polecenie przelewu, jak ma to miejsce obecnie.

Projekt znosi odpowiedzialność wspólnika za osobiste zobowiązania podatkowe pozostałych wspólników wynikające z działalności spółki, np. zobowiązania podatkowe wspólników w PIT. Wspólnik będzie więc ponosił odpowiedzialność jedynie za zobowiązania podatkowe spółki.

Uregulowania doczekały się też kwestie dotyczące udostępniania komornikom sądowym informacji podatkowych. Obecnie koszty związane z przekazywaniem tych informacji są w całości pokrywane z budżetu państwa. Nowelizacja wprowadza przepisy, w myśl których będzie to następowało po uiszczeniu przez komornika opłaty. Regulacje odnośnie wysokości opłat oraz trybu ich uiszczania oraz pobierania określi Minister Finansów w drodze rozporządzenia.

Zmianie uległy również niektóre przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W świetle nowych regulacji, dokonanie zabezpieczenia będzie możliwe w przypadku niezłożenia przez podatnika oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych lub niewykazania w złożonym oświadczeniu wszystkich składników mienia, które powinny podlegać wykazaniu.

Ponadto projekt przewiduje, że organ egzekucyjny będzie miał prawo do zajęcia należności pieniężnej lub niepieniężnej w sytuacji, gdy zaistnieje podejrzenie, że brak zabezpieczenia mógłby utrudnić egzekucję bądź ją udaremnić. Chodzi tu zwłaszcza o takie przypadki jak m.in.: brak płynności finansowej, nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych czy wyprzedaż majątku. Zajęcie zabezpieczające będzie się mogło wówczas, z mocy prawa, przekształcić w zajęcie egzekucyjne. Jednocześnie wydłużeniu ulegnie termin w jakim możliwe będzie to przekształcenie.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: