eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż towarów objętych tranzytem a VAT

Sprzedaż towarów objętych tranzytem a VAT

2008-07-25 08:33

Podatnik, który zakupił towary objęte procedurą tranzytu i które w trakcie tej procedury sprzedał innemu podmiotowi, podatnikowi VAT-UE, powinien je traktować jako towary sprzedawane poza terytorium kraju. Tym samym nie podlegają one opodatkowaniu VAT w Polsce, a w kraju, w którym zostały sprzedane. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.07.2008 r. nr IP-PP2-443-621/08-2/MS.

Przeczytaj także: Usługi obsługi i zarządzania budynkami spółdzielni mieszkaniowej w podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na imporcie towarów z Indii i Wietnamu. Nabył towar, znajdujący się w procedurze tranzytu, w Indii, który nie wszedł jeszcze na polski obszar celny. Następnie towar ten został sprzedany. Na polski obszar celny wprowadzi go jego nabywca, firma Unijna – polska. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować przy sprzedaży tego towaru? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Wnioskodawca dokonał zakupu towarów które zostały objęte procedurą tranzytu i w trakcie tranzytu zostały sprzedane innej Spółce UE -Polska. Przedmiotowe towary należy więc traktować jako towary sprzedawane poza terytorium kraju i w związku z tym, nie podlegają VAT na terenie kraju.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 z poźn. zm. / zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT, przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju jest importem towarów. Dokonując przywozu towarów zakupionych w państwie spoza Wspólnoty, a więc ich importu, podatnik musi dokonać rozliczenia podatku VAT z tego tytułu.

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje zasadniczo z chwilą powstania długu celnego – art. 19 ust. 7 ustawy. Jest on również ściśle związany z miejscem importu towarów.

W art. 19 ust. 9 ustawy postanowiono, iż w przypadku importu towarów objętych procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

Obowiązek ten powstaje więc z chwilą zrealizowania importu. Zatem w sytuacji, gdy towary objęte są procedurą tranzytu, obowiązek podatkowy powstanie w momencie, gdy zostaną wyjęte z tej procedury.

Przez import towarów w myśl art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Podatnikami natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są m.in. osoby na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło zostało zawieszone w całości lub w części, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

We wniosku podano iż w opinii Strony nie doszło do wprowadzenia przez wnioskodawcę towaru do polskiego obszaru celnego, że nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. A zatem, przemieszczenie towarów pomiędzy Indiami a Polską nie stanowi importu towarów, gdyż towary nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium kraju a jedynie objęte zostały procedurą tranzytu. Towar znajdował się w procedurze tranzytu i nie wszedł jeszcze na polski obszar celny, w tym czasie wnioskodawca sprzedał towar innej Spółce z kraju UE -Polska.

Wnioskodawca uważa że zastosował stawkę VAT 22% nieprawidłowo gdyż transakcja ta w ogóle nie podlega polskiej ustawie o VAT i powinna być poparta fakturą handlowa bez jakiegokolwiek podatku VAT.

W opinii tutejszego organu wnioskodawca winien rozliczyć przedmiotową transakcję towarów zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium kraju, w którym doszło do przedmiotowej sprzedaży towarów dla kontrahenta UE – Polska. Wnioskodawca winien rozliczyć przedmiotową transakcję sprzedaży towarów (tak w zakresie warunków dokumentacyjnych –faktury, jak i w zakresie obowiązków w podatku od wartości dodanej bądź innego podatku pośredniego) według unormowań przewidzianych na terytorium kraju sprzedaży. Jednocześnie tutejszy organ podkreśla, że w przypadku objęcia towaru procedurą tranzytu, osobę dokonującą zakupu towarów w tej procedurze obarczają obowiązki z niej wynikające, w tym dotyczące sytuacji, w której towar objęty tą procedurą stał się przedmiotem sprzedaży na rzecz osoby trzeciej. Rzeczone zagadnienie nie stanowi przedmiotu interpretacji.

Jednocześnie należy nadmienić iż wnioskodawca w opisie stanu faktycznego nie podał informacji na jakim terenie dochodzi do sprzedaży towarów.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: