eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Czy ująć VAT naliczony i należny w bilansie?

Czy ująć VAT naliczony i należny w bilansie?

2008-08-04 12:59

Podatek VAT rozlicza większość firm. Mimo, że w Polsce wszedł on w życie ustawą z 1993 r., wywołuje nadal wiele kontrowersji i pytań zwłaszcza w zestawieniu z innymi przepisami. Dziś rozpatrzymy kwestię, czy w bilansie ujmuje się, oprócz rozrachunków publiczno-prawnych oraz rozliczenia podatku od towarów i usług, również podatek naliczony i należny?

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. W bilansie po stronie aktywów ujmujemy należności publicznoprawne, a po stronie pasywów zobowiązania publicznoprawne. Rozliczenia z tytułu VAT mają jak najbardziej charakter publicznoprawny, dlatego saldo konta 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” również ujmujemy w stosownych pozycjach bilansu jako rozrachunki publicznoprawne.

Natomiast w przypadku konta 222 „Rozliczenie VAT należnego” i 223 „Rozliczenie VAT naliczonego”, to na koniec okresu sprawozdawczego nie powinny one wykazywać sald, ponieważ są one przeksięgowywane na konto 221 przy rozliczaniu VAT za dany miesiąc rozliczeniowy.

Nadwyżka VAT należnego nad naliczonym wykazana na koncie 221 stanowi należność publicznoprawną, natomiast w odwrotnej sytuacji konto 221 pokazuje zobowiązanie publicznoprawne.

Wątpliwość może budzić VAT należny i naliczony przeniesiony do rozliczenia w kolejnych okresach, księgowane często na oddzielnych kontach, np. 224 „VAT należny zawieszony” i 225 „VAT naliczony zawieszony”. W tej sytuacji salda wykazane na tych kontach na koniec okresu sprawozdawczego, zdaniem autor, można również potraktować odpowiednio jako rozrachunki publicznoprawne (należności bądź zobowiązania).

Spotykana jest jednak również praktyka, kiedy to VAT należny przeniesiony do rozliczenia w przyszłych okresach ujmowany jest w bilansie po stronie pasywów jako „Pozostałe rezerwy”, natomiast zawieszony VAT naliczony odpowiednio ujmowany po stronie aktywów jako „Czynne rozliczenia międzyokresowe”.

Przyjęty sposób prezentowania w bilansie podatku od towarów i usług przeniesionego do rozliczenia w następnych okresach powinno zapisać się w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa, kierując się zasadą istotności.

Podstawa prawna:
art. 8 ust. 1, art. 28 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694, ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 63, poz. 393.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy Poradnik Finansowo-Księgowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: