eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Koszty uzyskania przychodów a emisja akcji

Koszty uzyskania przychodów a emisja akcji

2008-08-27 13:24

Jeżeli spółka w związku z przygotowaniami do wejścia na giełdę poniosła wydatki na pomoc prawną, szkolenia czy publikacje, to są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a co za tym idzie mogą stanowić koszty podatkowe. Takie wnioski płyną z orzeczenia WSA w Warszawie z 9 lipca 2008 r. (III SA/Wa 545/08).

Przeczytaj także: Kapitał zakładowy: usługi doradcze a koszty firmy

Wyrok zapadł w sprawie spółki, która uważała, że poniesione przez nią na publikacje projekty emisyjnego wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Argumentowała, że celem emisji było pozyskanie środków na sfinansowanie nowych inwestycji. Stanowisko to nie przekonało jednak organów podatkowych, które utrzymywały, że w świetle art. 7 ust. 3 i art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych jest niemożliwe. W efekcie sprawa trafiła na wokandę stołecznego WSA.

Pełnomocnik spółki tłumaczył, że emisja akcji była głównym elementem strategii rozwoju, która docelowo miała pozwolić na pozyskanie środków na inwestycje w środki trwałe oraz na rozszerzenie rynku zbytu. Koszty związane z emisja akcji pozostają więc w związku z osiąganiem przychodów, o którym mówi art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Powyższa argumentacja zyskała przychylność WSA, który zgodził się, ze wydatki poniesione na prospekt emisyjny (m.in. koszty publikacji, pomocy prawnej, szkoleń w zakresie wiedzy o giełdzie) są związane z działalnością spółki i z osiąganiem przez nią przychodów. Sąd uznał również, że w interpretacji zabrakło szczegółowego uzasadnienia. Fiskus powołał się bowiem jedynie na przepisy ustawy, których jednak nie omówił. Zdaniem WSA, zgodnie z art. 124 Ordynacji podatkowej, jedynie dokładne wskazanie podstawy prawnej oraz jej wyczerpujące uzasadnienie należy uznać za satysfakcjonujące.

Organy podatkowe zgodnie uważają, że wydatki poniesione w związku z emisją akcji nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów, bowiem są bezpośrednio związane z przychodami otrzymanymi na powiększenie kapitału zakładowego spółek akcyjnych, które z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, nie stanowią przychodów podatkowych, a co za tym idzie, w myśl art. 7 ust. 3 ustawy o CIT, nie można ich uwzględniać przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Obecnie bardzo często zdarza się jednak, że spółki otrzymują w takich sprawach korzystne rozstrzygnięcia sądów.

Tak było i w tej sprawie. WSA uznał, że przychodami, z którymi powiązane są poniesione wydatki (m.in. koszt publikacji prospektu emisyjnego, doradztwa finansowego i prawnego), nie są kwoty przekazane na kapitał zakładowy, ale przychody, które uzyskano z działalności gospodarczej finansowanej tym kapitałem. Nie ma więc wątpliwości, że poniesione wydatki były związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. Warto tu też podkreślić, że istnienie bezpośredniego związku z osiąganymi przez firmę przychodami podatkowymi nie jest warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych. Zupełnie wystarczający jest pośredni związek z tymi przychodami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: