eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przekazanie środka trwałego do firmy małżonka a VAT

Przekazanie środka trwałego do firmy małżonka a VAT

2008-09-10 12:57

Można spotkać się z sytuacją, w której każdy z małżonków prowadzi odrębną firmę. Jeżeli jeden z nich zdecyduje się zakończyć działalność, to może przekazać posiadane środki trwałe (np. samochód) firmie współmałżonka. Wówczas powstaje pytanie, jak na gruncie VAT najkorzystniej tego dokonać?

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w remanencie likwidacyjnym firmy

Istnieją trzy sposoby przekazania takiego środka trwałego:

1 Sposób: Można przekazać pojazd przed likwidacją działalności.

Ustawa o VAT uznaje za dostawę towarów również przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa – na cele inne niż związane z tym przedsiębiorstwem. Dostawą towarów jest w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika, a także wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia – a w szczególności darowizny. Warunkiem jest jednak, aby przy nabyciu (względnie wytworzeniu) tych towarów przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia VAT w całości lub części (art. 7 ust. 2 uptu).

W VAT małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy, a stosunki majątkowe pomiędzy nimi nie mają tu znaczenia. Oznacza to, że przekazanie danego środka trwałego (np. samochodu) w sytuacji, gdy przy jego nabyciu odliczono VAT (mimo że może on stanowić także majątek wspólny małżonków) – będzie traktowane jako dostawa towaru podlegająca VAT. Czynność tę powinno się udokumentować fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 uptu). Podstawą opodatkowania tej czynności będzie cena nabycia tego samochodu (netto), określona w momencie dostawy (art. 29 ust. 10).

2 Sposób: Można przekazać pojazd po likwidacji działalności.

Jeżeli podatnik likwiduje działalność gospodarczą, to opodatkowaniu VAT podlegają wszystkie towary, których po nabyciu nie sprzedano. Trzeba je opodatkować, jeśli przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT przy ich nabyciu (na podstawie spisu z natury, sporządzonego zgodnie z art. 14 uptu). Również w tym przypadku podstawą opodatkowania będzie cena nabycia tego samochodu netto, określona w momencie dostawy (art. 14 ust. 8 uptu). Natomiast późniejsze przekazanie danego towaru małżonkowi będzie już z opodatkowania VAT zwolnione na podstawie art. 14 ust. 7 uptu.

3 Sposób: Możma sprzedać pojazd przed likwidacją działalności.

W omawianym przypadku firmy małżonków są odrębnymi podatnikami VAT. Dlatego też można bez przeszkód dany środek trwały sprzedać firmie współmałżonka. Takie postępowanie jest najkorzystniejsze. Jeżeli podatnik kończący działalność zdecyduje się sprzedać towar małżonkowi (zanim zlikwiduje firmę), to podstawą opodatkowania będzie nie cena nabycia tego środka trwałego, a kwota należna z tytułu tej sprzedaży – pomniejszona o VAT (art. 29 ust. 1 uptu). Ponadto kupujący pojazd (czyli firma małżonka) będzie mógł ujęty na fakturze VAT odliczyć. Należy jednak pamiętać, aby ustalana cena była zbliżona do wartości rynkowej sprzedawanego towaru, co pozwoli uniknąć ewentualnego określenia obrotu przez fiskusa na podstawie art. 32 uptu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: