eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wydatki na promocję i reklamę a odliczenie podatku VAT

Wydatki na promocję i reklamę a odliczenie podatku VAT

2008-09-18 07:52

Wystarczającą przesłanką do odliczenia podatku VAT jest możliwość racjonalnego powiązania nabycia przekazywanych towarów z czynnościami opodatkowanymi. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19.08.2008 r. nr ILPP2/443-455/08-2/AD.

Przeczytaj także: Procedura VAT marża a podatek naliczony

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kotłów i systemów grzewczych. W związku z tym przeprowadza różnie akacje promocyjne i reklamowe, podczas których przekazuje swoim obecnym i potencjalnym kontrahentem upominki z logo spółki lub bez niego. Organizowane są także różnego rodzaju programy partnerskie i lojalnościowe, w ramach których kontrahenci lub ich pracownicy otrzymują różnego rodzaju towary (jeżeli kontrahent w danym programie bierze udział i spełni określone warunki). Akcje te mają zachęcić kontrahentów i klientów do zwiększania sprzedaży towarów spółki. W związku z tym zadano pytanie, czy od wydatków na powyższe towary przekazywane klientom, kontrahentom czy też pracownikom kontrahentów biorących udział w opisanych akcjach i programach spółka może odliczyć podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z powyższego wynika, że podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego, w związku z zakupionymi towarami, jest bezpośredni i bezsporny związek z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w swojej działalności wykonuje czynności opodatkowane (sprzedaż kotłów i systemów grzewczych). W ramach prowadzonej działalności, Zainteresowany dokonuje nieodpłatnego przekazania towarów opatrzonych logo Spółki (bądź bez logo).

Spółka przekazuje nieodpłatnie kontrahentom i klientom przedmiotowe towary m.in. w celu zwiększenia sprzedaży swoich towarów. Nabycie przekazywanych towarów przez Spółkę, wiążę się ściśle w wykonywaniem działalności opodatkowanej VAT. W konsekwencji, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia, czy nabywane towary będą nieodpłatnie przekazane. Dla oceny istnienia prawa do odliczenia należy bowiem uwzględnić szerszy kontekst sytuacyjny, na tle którego dochodzi do nieodpłatnego świadczenia. Wystarczającą przesłanką do odliczenia podatku VAT jest możliwość racjonalnego powiązania nabycia przekazywanych towarów z czynnościami opodatkowanymi.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: