eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Miejsce świadczenia (opodatkowania) usług VAT

Miejsce świadczenia (opodatkowania) usług VAT

2008-09-21 12:13

Miejscem świadczenia usług w podatku VAT jest miejsce, gdzie świadczący usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy te usługi. Jeśli świadczący usługi nie ma takiej siedziby (lub stałego miejsca prowadzenia działalności) - to usługa opodatkowana jest w miejscu jego stałego zamieszkania lub pobytu (art. 27 ust. 1 uptu). Nieco inaczej jest jednak w sytuacji, gdy usługi świadczone są pomiędzy podmiotami unijnymi, z dwóch różnych krajów Wspólnoty.

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Wówczas miejsce opodatkowania takich usług określa się w zależności od ich rodzaju oraz podmiotu, który je świadczy lub nabywa (wyjątkiem są usługi wykonywane na nieruchomościach, których miejscem opodatkowania jest zawsze miejsce ich położenia).

Oznacza to, że nie zawsze dana firma będzie zobowiązana do opodatkowania danej usługi jako jej wykonawca. Z kolei w niektórych przypadkach dana firma jako nabywca usługi będzie musiała ją rozliczyć. Na szczególną uwagę zasługują usługi wymienione w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 uptu. Miejsce świadczenia tych czynności jest zależne przede wszystkim od tego, czy nabywca usługi poda usługodawcy swój NIP-UE, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium innego państwa członkowskiego, czy też nie. W tym przypadku podanie przez nabywcę NIP-UE wskazuje na miejsce opodatkowania danej usługi, które ma wówczas miejsce w tym kraju Wspólnoty, który nadał mu ten numer. W tych przypadkach świadczący usługę podlegającą opodatkowaniu w kraju nabywcy wystawia mu fakturę uproszczoną bez kwoty VAT z informacją, że zobowiązanym do jej opodatkowania jest właśnie jej nabywca. Dla usługodawcy jest to więc czynność niepodlegająca opodatkowaniu VAT. Przedstawiona zasada ma zastosowanie do usług:
  • Transportu wewnątrzwspólnotowego towarów oraz usług pomocniczych do tego transportu, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności oraz usług pośrednictwa i spedycji związanych z tymi usługami.

    Jeżeli nabywca nie poda jednak swojego NIP-UE, to usługa ta podlega opodatkowaniu przez usługodawcę w miejscu, gdzie transport się rozpoczyna.
  • Pośrednictwa.
  • Wyceny majątku rzeczowego ruchomego oraz usług wykonanych na ruchomym majątku rzeczowym.

    W przypadku gdy nabywca usługi nie poda podatnikowi swojego NIP-UE, to on, jako usługodawca, zobowiązany jest do rozliczenia tej usługi – tj. do doliczenia do ceny tej usługi VAT należnego , ustalonego z zastosowaniem stawki właściwej dla miejsca jej świadczenia.

Jak więc wynika z powyższego, podanie NIP-UE dla przedmiotowych usług jest dla podatnika korzystne zarówno wtedy, gdy jest on ich usługodawcą, jak i wówczas, kiedy jest ich usługobiorcą.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: