eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zawieszenie działalności a podatek dochodowy

Zawieszenie działalności a podatek dochodowy

2008-09-26 13:03

Od 20 września 2008 r. obowiązują przepisy, zgodnie którymi przedsiębiorcy mogą zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Takie postępowanie podatnika pociągnie za sobą odpowiednie konsekwencje w podatku dochodowym.
Zgodnie z nowym art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (wprowadzonym przez ustawę z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw), przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Jeżeli działalność ta jest wykonywana w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie może jej wykonywać i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie może wykonywać żadnych czynności. Ust. 4 tego artykułu bowiem wskazuje, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca:
  • ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.
  • ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Ponadto przedsiębiorca taki ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa oraz może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Powyższa ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmienia nie tylko ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ale także m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w celu ich dostosowania do instytucji zawieszenia działalności gospodarczej.

Pierwsze zmiany w ustawach o podatku dochodowym dotyczą amortyzacji środków trwałych. Otóż na czas zawieszenia działalności gospodarczej środki trwałe nie będą podlegały amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność ta została zawieszona.

Druga kwestia dotyczy ustalania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnicy będą z tych obowiązków zwolnieni na czas zawieszenia działalności. Nie zostali oni natomiast zwolnieni z obowiązku składania zeznania rocznego. Po zakończeniu okresu zawieszenia działalności przedsiębiorcy będą opłacali zaliczki na zasadach ogólnych.

Jak wskazano wyżej, podatnik w trakcie zawieszenia nie może prowadzić działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że nie może uzyskiwać żadnych przychodów. W tym czasie ma on bowiem prawo do sprzedawania własnych środków trwałych i wyposażenia czy np. osiągania przychodów finansowych (np. odsetki od konta bankowego). Dodatkowo ustawodawca sformułował zapis, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym godzi się on na to, aby przedsiębiorcy w trakcie zawieszenia ponosili pewnego rodzaju koszty (np. czynszów, opłat z wieczyste użytkowanie) jak też wykonywali czynności generujące przychody, jeżeli są one niezbędne w celu zabezpieczenia źródła przychodów na przyszłość.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.