eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Świadczenia medyczne opodatkowane czy zwolnione z podatku?

Świadczenia medyczne opodatkowane czy zwolnione z podatku?

2008-10-16 13:04

Większość pracodawców oferuje swoim pracownikom, obok wynagrodzenia, różne inne świadczenia, m.in. świadczenia medyczne. Organy podatkowe nie są zgodne co do kwestii, czy świadczenie to stanowi przychód pracownika. Warto zatem poznać argumenty, które mogą być pomocne w razie sporu z fiskusem.

Przeczytaj także: Pakiety medyczne dla pracownika a podatek dochodowy

Stanowisko organu podatkowego
Spółka na podstawie umowy oferuje pracownikom oraz członkom ich rodzin abonamenty medyczne dające możliwość bezpłatnego korzystania z opieki lekarskiej. W ramach ponoszonej opłaty ryczałtowej przez pracodawcę pracownik w zależności od potrzeb może skorzystać z usług objętych pakietem.

Zakup przez pracodawcę usług medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych świadczeń powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. W przypadku ryczałtowej formy dokonywania rozliczeń z firmą świadczącą usługi medyczne fakt skorzystania lub nieskorzystania przez pracownika w danym miesiącu z usługi pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania przedmiotowych świadczeń. Wartość świadczenia medycznego opłaconego za pracownika pracodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 lipca 2008 r. nr IPPB2/415-606/08-5/AK

KOMENTARZ EKSPERTA

Opodatkowanie pakietów medycznych, które pracodawcy kupują dla swoich pracowników, od lat budzi kontrowersje. Do niedawna organy podatkowe prezentowały stanowisko, że pakiety nie stanowią przychodu dla pracowników, co potwierdziło pismo Ministerstwa Finansów. Stanowisko to zostało uzasadnione w ten sposób, że opodatkowane może być tylko faktycznie otrzymane nieodpłatne świadczenie. W tym przypadku takim świadczeniem byłyby konkretne usługi medyczne, z których skorzystał pracownik (np. wizyta u lekarza). Natomiast samo prawo do takiej wizyty za takie świadczenie nie może być uznane. W przypadku zakupu abonamentu medycznego nie jest możliwe bowiem ustalenie ich wartości.

Jakiś czas temu organy podatkowe zmieniły zdanie i uznały, że świadczeniem podlegającym opodatkowaniu jest samo uzyskanie prawa do korzystania ze świadczeń medycznych. A zatem pracodawca, który zakupił na rzecz pracowników abonamenty medyczne, ich wartość (koszt zakupu) powinien doliczyć pracownikom do przychodów ze stosunku pracy i uwzględnić te wartości przy obliczaniu zaliczek na podatek. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik faktycznie skorzystał z jakichkolwiek świadczeń medycznych.

Zmiana stanowiska przez organy podatkowe spowodowała spore zamieszanie wśród podatników. Część z nich opodatkowała wartość abonamentów, część - nie zgadzając się z obecnym stanowiskiem fiskusa - nadal ich nie opodatkowuje, wreszcie inni wystąpili o indywidualne interpretacje i otrzymali różne odpowiedzi. Stanowisko organów podatkowych niestety nie jest jednolite. W efekcie dla części pracowników pakiety medyczne są opodatkowane, podczas gdy dla innych nadal pozostają wolne od podatku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: