eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Środki z Funduszu Pracy a podatek VAT

Środki z Funduszu Pracy a podatek VAT

2008-11-04 13:14

Przedsiębiorcy zatrudniający bezrobotnych bądź bezrobotni chcący otworzyć własną działalność gospodarczą, mogą starać się o otrzymanie dofinansowania z urzędu pracy. W tym pierwszym przypadku przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie do wyposażenia stanowiska dla bezrobotnego, a w drugim bezrobotny może otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Czy środki takie są opodatkowane podatkiem VAT?

Przeczytaj także: Dotacja z PUP a rozliczenie VAT

Podatnicy otrzymujący powyższe dofinansowanie przeznaczają je co do zasady na zakup środków trwałych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania bądź to danego stanowiska pracy (w pierwszym przypadku) bądź to do funkcjonowania firmy w ogóle (w drugim przypadku). Rozpatrując kwestię podatku VAT od takiego dofinansowania z jednej strony należy określić, czy wpływa ono na podatek należny, a z drugiej czy VAT naliczony od wydatków sfinansowanych z dotacji może zostać odliczony.

Podatek należny

To, co jest opodatkowane podatkiem VAT, wskazuje art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem z kolei jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Powyższy przepis wskazuje, że opodatkowane podatkiem VAT są jedynie takie dotacje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które bezpośrednio wpływają na cenę danego towaru czy też usługi (tzw. dotacje przedmiotowe). Jeżeli zatem zostaną one przeznaczone na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa (tzw. dotacje podmiotowe, z którymi mamy do czynienia w przypadku dofinansowania z PUP na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przez bezrobotnego bądź wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego), opodatkowaniu podatkiem VAT nie będą podlegać.

Podatek naliczony

Ogólna zasada odliczania podatku VAT została zawarta w art. 86 ustawy. Ust. 1 tego przepisu wskazuje, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak łatwo zauważyć, powyższy przepis nie wskazuje, jakie powinno być źródło finansowania poniesionych wydatków, a co za tym idzie nie ma ono znaczenia. Tym samym od wydatków sfinansowanych z dotacji można odliczyć podatek VAT (o ile były one poniesione w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych).

Pewne wątpliwości w tym zakresie może natomiast budzić art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wskazuje on bowiem, że obniżenia tego nie stosuje się w odniesieniu do nabywanych towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże art. 88 ust. 3 ustawy wskazuje, że powyższy przepis nie ma zastosowania m.in. do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Podatnik może zatem od zakupu środków trwałych sfinansowanych z dotacji otrzymanej z urzędu pracy odliczyć podatek VAT. Potwierdzają to także organy podatkowe, np. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z dnia 05.09.2007 r. nr I USB III/436/23/2007/kk czy Urząd Skarbowy w Ostrołęce w postanowieniu z dnia 30.11.2006 r. nr US15/POIII/443/47/AG/06.

Kolejne wątpliwości budzi prawo do skorzystania z odliczenia podatku VAT w przypadku, gdy zakupy zostały dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. W tej kwestii jednak organy podatkowe z reguły także przyznają, że odliczenie takie jest możliwe. Stanowisko takie zawarł m.in. Urząd Skarbowy w Ostrołęce w postanowieniu z dnia 30.11.2006 r. nr US15/POIII/443/47/AG/06 czy Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 14.04.2008 r. nr IBPP1/443-106/08/LSz/KAN-552/01/08.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: