eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż towaru używanego a 0% stawka VAT przy zakupie

Sprzedaż towaru używanego a 0% stawka VAT przy zakupie

2008-11-14 13:15

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik w 2003 r. zakupił maszynę rolniczą. Czynność ta była opodatkowana 0-proc. stawką podatku VAT. W 2008 r. chce tę maszynę sprzedać. Jaką stawkę powinien zastosować do tej transakcji?

Przeczytaj także: Kiedy sprzedaż środka trwałego zwolniona z VAT?

Jak wskazuje art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Definicja towarów używanych została natomiast określona w art. 43 ust. 2 ustawy. Zgodnie z nim przez towary używane, o których mowa wyżej, rozumie się:
  • budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat
  • pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Aby zatem sprzedaż danego towaru mogła być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, muszą być spełnione dwa warunki: towar taki musi zostać uznany za używany w myśl art. 43 ust. 2 ustawy oraz przy jego zakupie podatnikowi nie mogło przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W naszej sytuacji pierwszy z wyżej podanych warunków jest spełniony – podatnik bowiem nabył maszynę rolniczą w 2003 r. a zamierza ją sprzedać w roku 2008 (wymagany jest tutaj półroczny okres używania).

Wątpliwości może natomiast budzić spełnienie drugiego z podanych warunków, a zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wyjaśnienie w tym zakresie znalazło się w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 grudnia 2007 r. (sygn. akt I FSK 40/07). W wyroku tym czytamy:
„(…)Ustawodawca zwolnienie od podatku dostawy towarów używanych określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. ograniczył do sytuacji, gdy w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Skoro warunkiem zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie jest to, by dostawcy w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego słusznie Sąd pierwszej instancji odwołał się do treści art. 86 ust. 1 i ust. 2 u.p.t.u. określających podstawową zasadę podatku od towarów i usług tj. zasadę neutralności ( art. 86 ust. 1 ) i sposób wyliczenia podatku naliczonego ( art. 86 ust. 2). Wobec tego, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje ze względu na treść art. 86 ust. 2 pkt 1 a z tytułu nabycia towarów i usług, to w sytuacji, gdy podatek VAT wynosi stawkę 0% , trudno uznać by w stosunku do tych towarów przysługiwało nabywcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. (…)
W przepisie art. 43 ust. 1 pkt 2 jest bowiem mowa o prawie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony odnośnie tych towarów. Nie chodzi więc w tym przypadku o jakieś hipotetyczne prawo, a o realną możliwość obniżenia podatku należnego w stosunku do tych konkretnych towarów. W przypadku sprzedaży opodatkowanej wyłącznie stawką 0 % nie powstaje zobowiązanie podatkowe, skoro kwota podatku wynosi 0 zł.(…)
Wobec tego, że przy stawce podatku 0 % podatek naliczony w związku z tą dostawą nie powstał, to należy podzielić wbrew temu co zarzuca się w skardze kasacyjnej stanowisko Sądu pierwszej instancji, że w przypadku przedmiotowych ciągników spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.(…)”


Z powyższym stanowiskiem zgadzają się także organy podatkowe (przykładowo interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2008 r. nr ITPP2/443-83/08/AW). Niestety powstały także interpretacje, które wskazują, iż w takiej sytuacji zwolnienie nie przysługuje (przykładowo postanowienie Urzędu Skarbowego w Pleszewie z dnia 6 czerwca 2007 r. nr PP-443/18/2007/IPP – wydane ono jednak zostało jeszcze przed ogłoszeniem powyższego wyroku sądu).

Reasumując, jeżeli przyjmiemy wykładnię przepisów zaprezentowaną przez NSA, to w naszym przykładzie podatnik może sprzedać maszynę rolniczą z zastosowaniem zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż użytkował ją przez okres co najmniej 6 miesięcy oraz nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (wynosił on bowiem 0 zł).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: