eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zmiany w CIT na 2009 r.

Zmiany w CIT na 2009 r.

2008-11-26 13:07

Przeczytaj także: Od 1 stycznia 10% podatek minimalny. Co to jest, kogo dotyczy i jak go obliczyć?


Koszty wynagrodzeń i składek od pracodawców
Wynagrodzenia i zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez pracodawcę należne za dany miesiąc będą kosztem uzyskania przychodu, pod warunkiem że zostały zapłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z prawa pracy, umowy lub innego łączącego strony stosunku prawnego. Natomiast koszty składek emerytalno-rentowych (w części finansowanej przez płatnika) oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminach określonych w ustawie (art. 15 ust. 4f-4g updop).

Oznacza to, że podatnik (pracodawca) nieterminowo lub w ogóle niewypłacający powyższych świadczeń, także nieterminowo wpłacający składki, nie będzie ich mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Zmiana w ustawie ma na celu, zdyscyplinowanie pracodawców niewypłacających lub nieterminowo wypłacających wynagrodzenia i inne świadczenia.

Obecnie (od stycznia 2005 r.) pracodawcy rozliczają koszty z tytułu wynagrodzeń pracowniczych oraz składek na ubezpieczenia społeczne, w części odprowadzanej przez pracodawcę, stosując tzw. metodę kasową (art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d updop). Nowelizacja ma umożliwić stosowanie tzw. metody memoriałowej przy rozliczaniu kosztów z tytułu wynagrodzeń (składek) pracodawcom, którzy regularnie i terminowo wypłacają wynagrodzenia i składki należne z ich tytułu.

Koszty darowizny i ofiary
Nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów wszelkiego rodzaju darowizny i ofiary (art. 16 ust. 1 pkt 14 updop). Kosztem uzyskania przychodów będą darowizny i ofiary między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową oraz wpłaty na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Kosztem uzyskania przychodów będą koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług (który wejdzie w życie 1 grudnia 2008 r.), przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.) z przeznaczeniem wyłączenie na cele działalności charytatywnej prowadzone przez te organizacje.

Likwidacja środków trwałych na skutek zmiany działalności gospodarczej
Nowelizacja utrzymuje co prawda obecnie obowiązującą zasadę, że do kosztów nie można zaliczać strat wynikających z likwidacji środków trwałych, jeżeli likwidacja ta spowodowana jest zmianą rodzaju działalności i w jej efekcie – utratą przydatności przez dany środek trwały. Jednakże ograniczy stosowanie tej zasady wyłącznie do tych środków trwałych, które zostały już co najmniej w połowie umorzone.

W konsekwencji przedsiębiorcy, którzy w wyniku zmiany rodzaju działalności zlikwidują nieprzydatne środki trwałe, od których suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych przekroczy 50% ich wartości, będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pozostałą niezamortyzowaną wartość. Likwidacja środków trwałych zamortyzowanych w mniejszym stopniu traktowana będzie na dotychczasowych zasadach (bez możliwości zaliczenia tak powstałej straty do kosztów uzyskania przychodów).

Zgodnie z nowym art. 16 w ust. 1 pkt 6 updop, straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności, a suma odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowej tych środków trwałych przed likwidacją nie przekracza połowy wartości początkowej tych środków trwałych, to nie będzie można zaliczyć tych strat do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli środki trwałe zostaną odpłatnie zbyte, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć wartość środków trwałych, pomniejszoną o dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne. Jeśli przedsiębiorca zlikwiduje nieprzydatne środki trwałe w wyniku zmiany rodzaju działalności, a suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych przekroczy 50% ich wartości początkowej, będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pozostałą niezamortyzowaną część wartości początkowej tych środków trwałych.

oprac. : Łukasz Owczarczyk / Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: