eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jaka stawka VAT na sprzedaż garaży?

Jaka stawka VAT na sprzedaż garaży?

2008-11-28 12:48

VAT z zasady ma obejmować całą sprzedaż dokonywaną w ramach działalności gospodarczej. W konsekwencji podlega mu w zasadzie nieograniczony zakres czynności. Jedną z takich czynności jest przykładowo sprzedaż garaży.

Przeczytaj także: Niższa stawka VAT na trwałe zabudowy meblowe w budynkach mieszkalnych

Przy rozliczaniu tego typu zdarzeń należy pamiętać, że preferencyjna 7% stawka VAT nie dotyczy dostawy lokali użytkowych. Nie może być więc zastosowana przy sprzedaży garaży (wolnostojących) lub miejsc parkingowych położonych poza budynkami mieszkalnymi. Do ich opodatkowania ma zastosowanie podstawowa 22% stawka VAT. Zasada ta dotyczy również garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych (położonych najczęściej w podziemiach tych budynków), ale stanowiących oddzielne lokale użytkowe i będące przedmiotem oddzielnej sprzedaży na podstawie odrębnego aktu notarialnego (w praktyce ta forma sprzedaży jest najczęściej stosowana). Stanowisko takie prezentują raczej jednolicie organy skarbowe.

W praktyce natomiast duże wątpliwości pojawiają się przy dostawie miejsc garażowych i postojowych, sprzedawanych łącznie z mieszkaniem na podstawie jednego aktu notarialnego. W odniesieniu do tej kwestii fiskus prezentuje pogląd, iż generalnie nie stanowią one części przynależnych do mieszkania i jako takie podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT, a forma sprzedaży (w jednym akcie notarialnym) nie ma wpływu na zasady opodatkowania VAT. Zdaniem fiskusa należy wówczas wyodrębnić ułamkową część wartości miejsca garażowego (postojowego) wraz z częścią przynależnego mu gruntu i opodatkować je stawką podstawową 22%, a pozostałą zaś część stawką preferencyjną 7%. W zasadzie takie rozwiązanie tej problematycznej kwestii jest możliwe i dopuszczalne, co potwierdził również ETS wyrokiem z 6 lipca 2006 r. wydanym w sprawie C-251/05. Podstawowym argumentem organów skarbowych przemawiającym za takim rozwiązaniem jest to, że miejsce garażowe nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, mimo że może przynależeć do lokalu mieszkalnego. Dlatego też jego dostawa nie może podlegać 7% stawce VAT.

Orzecznictwo sądowe nie jest jednak w tej kwestii aż tak jednolite. W przeważającej części wyroków (szczególnie wydanych w ostatnim czasie) prezentowany jest odmienny od przedstawianego przez fiskusa pogląd. Zdaniem sądów miejsce postojowe sprzedawane wraz z mieszkaniem jest opodatkowane tą samą stawką VAT co mieszkanie – czyli 7%. Wynika to z braku możliwości sprzedaży miejsc postojowych (garażowych) w oderwaniu od sprzedawanego lokalu, gdyż nie stanowią one samodzielnego lokalu użytkowego. Takie stanowisko zajął przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 19 września 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 1052/07). Podobnie orzekł także NSA w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (sygn. akt I FSK 103/05). Zdaniem NSA w omawianej sytuacji przedmiotem transakcji sprzedaży obok własności lokalu mieszkalnego jest nie garaż czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego o konkretnej powierzchni, znajdującego się w części podziemnej budynku, które jest integralnie związane z prawem własności mieszkania.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: