eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Budynek gospodarczo-mieszkalny: budowa a odliczenie VAT

Budynek gospodarczo-mieszkalny: budowa a odliczenie VAT

2008-12-05 07:55

Przeczytaj także: Leasing operacyjny: czy to się opłaca?


W kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie można ponadto pominąć zasady wynikającej z zapisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, z którego wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednak w myśl art. 88 ust. 3 pkt 1 i pkt 2 ustawy, przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów jak i wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...) – art. 88 ust. 4 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni otrzymała pozwolenie na budowę obiektu gospodarczego, przeznaczonego do prowadzenia działalności produkcyjnej, handlowej i magazynowej. Następnie Zainteresowana wystąpiła o zmianę wpisu do pozwolenia na budowę ww. budynku na obiekt mieszkalno-usługowy, w którym część będzie wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej, a część budynku zostanie zaadoptowana na mieszkanie.

Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne poniesione na budowę części użytkowej obiektu, tj. przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku poniesionych wydatków inwestycyjnych, które nie mogą zostać jednoznacznie przypisane do części budynku, która będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej lub do części obiektu przeznaczonej na cele mieszkaniowe, Zainteresowanej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących te wydatki w wysokości na przykład 75% (jak hipotetycznie wskazano we wniosku), tj. od części, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że ww. wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. W myśl art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Podkreślić należy, iż Wnioskodawczyni w momencie nabycia towaru lub usługi, tj. poniesienia wydatku dokonuje kwalifikacji, czy został on poniesiony w związku z czynnościami opodatkowanymi oraz czy istnieje możliwość zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Musi zatem dokonać oceny, czy wydatki będą wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy w świetle przepisów o podatku dochodowym, forma nabycia towaru (usługi) oraz jej cel nie sprzeciwiają się zaliczeniu poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, jeżeli dokonane przez Zainteresowaną zmiany wpisu do pozwolenia na budowę nie zmienią kwalifikacji dokonanych wydatków, będzie ona miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi wydatkami w terminach określonych w art. 86 ustawy.

Dodatkowo, tut. Organ informuje, że ciężar rzetelnego rozliczenia wydatków związanych z budową budynku, w części przeznaczonej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i w części wykorzystywanej dla potrzeb osobistych osoby fizycznej prowadzącej działalność, spoczywa zawsze na podatniku.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: