eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Skargi do WSA na interpretacje podatkowe

Skargi do WSA na interpretacje podatkowe

2008-12-16 13:42

Wydawaniem interpretacji zajmują się upoważnione do tego cztery izby skarbowe w całej Polsce. Podatnicy niezgadzający się z otrzymaną interpretacją, mogą ją zaskarżyć do sądu wojewódzkiego. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego trybu postępowania.

Przeczytaj także: Kiedy skarga do WSA na interpretacje podatkowe?

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, zwaną interpretacją indywidualną. Interpretacja taka jest wydawana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie (art. 14d Ordynacji podatkowej). Do terminu podanego w zdaniu poprzednim nie wlicza się jednak terminów i okresów zawartych w art. 139 §4 tejże ustawy, czyli przykładowo terminów przewidzianych dla dokonania określonych czynności czy okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika.

Wydawaniem interpretacji nie zajmuje się jednak osobiście Minister Finansów, a upoważnione na mocy art. 14b § 6 Ordynacji podatkowej organy podatkowe. Zostały one określone w rozporządzeniu z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. nr 112, poz. 770).

Zgodnie z tym rozporządzeniem organami upoważnionymi do wydawania interpretacji indywidualnych są:
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - dla województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - dla województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - dla województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz dla wnioskodawców mających miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski a także, gdy nie można ustalić właściwości miejscowej organu upoważnionego do wydania interpretacji.

Właściwość miejscową organów upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych ustala się (§3 rozporządzenia):
  1. dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania;
  2. dla osób prawnych - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze;
  3. dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub innych dokumentów ewidencyjnych;
  4. dla podatkowych grup kapitałowych - według adresu siedziby spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.

Podatnik, który otrzyma interpretację oraz nie zgadza się z jej postanowieniami, może ją zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Możliwe to będzie jednak dopiero po pisemnym wezwaniu Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa. Wymaga tego art. 52 §3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym. Wezwanie takie jest odpowiednikiem środka odwoławczego i ma zastosowanie w sytuacjach, w których nie istnieje organ odwoławczy mogący w granicach swoich kompetencji orzekać w sprawie zgodności z prawem zaskarżanego rozstrzygnięcia, z czym mamy do czynienia w przypadku interpretacji indywidualnych. Wezwanie takie należy wnieść, co do zasady, w ciągu 14 dni od dnia otrzymania interpretacji.

Dopiero po wezwaniu ministra do usunięcia naruszenia prawa, podatnik ma prawo złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wnosi się ją za pośrednictwem organu, którego działanie jest jej przedmiotem (czyli tutaj za pośrednictwem izby skarbowej) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia podatnikowi odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli organ takiej odpowiedzi nie udzielił, skargę wnosi się w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 53 § 2 u.p.p.s.a.).

Z dniem 11 października 2008 r. zmieniły zasady określania organu (sądu), do którego skargi takie się wnosi. W tym dniu weszło bowiem w życie rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. nr 163, poz. 1016). Wcześniej wszystkie skargi były kierowane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zgodnie natomiast z powyższym rozporządzeniem podatnicy składają skargi na interpretacje podatkowe do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ponadto sprawy zarejestrowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, rozpozna także WSA właściwy dla obszaru, na którym zamieszkuje skarżący lub ma on siedzibę firmy, z wyjątkiem spraw, w których wyznaczono już termin rozprawy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: