eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

2008-12-18 07:39

W przypadku, gdy do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (opodatkowanie podatkiem liniowym), nie mogą oni skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania bez względu na to, czy zostały osiągnięte przychody opodatkowane stawką liniową. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 08.12.2008 r. nr IPPB1/415-1162/08-2/EC.

Przeczytaj także: Separacja małżonków a rozliczenie PIT z dzieckiem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że osiąga dochody z pracy i chciałby się rozliczyć z niepracującą żoną. W trakcie roku rozpoczęła ona jednak prowadzenie działalności gospodarczej i wybrała opodatkowanie podatkiem liniowym. Działalność ta prawdopodobnie nie przyniesie jednak w 2008 roku dochodu. W związku z tym zadał on pytanie, czy będzie mógł się rozliczyć z podatku dochodowego za 2008 rok wspólnie z małżonką w takiej sytuacji? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednak art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków.

Powołany powyżej przepis stanowi że, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Równocześnie zgodnie z art. 6 ust. 3 zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Stosownie do art. 6 ust. 8 ww. ustawy, preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania w sytuacji gdy, chociażby do jednego z nich miał zastosowanie przepis art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg stawki liniowej 19%. Zauważyć należy, iż fakt, że żona Wnioskodawcy nie osiągnęła w 2008 r. żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków. Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego oznacza rezygnację z prawa do wspólnego opodatkowania się z małżonkiem.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż żona Wnioskodawcy w 2008 r. rozpoczęła działalność gospodarczą, opodatkowaną według zasad określonych w art. 30c.

Należy także zaznaczyć, iż zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru w wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). Jednakże w sytuacji, gdy podatnik w roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy winien złożyć również odrębne zeznanie podatkowe, w którym należy wykazać wyłącznie dochód (stratę) z tego źródła ( art. 45 ust. 1a pkt 2).

Reasumując, w związku z tym, że do żony Wnioskodawcy mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca nie może skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania się z małżonką.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: