eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od nieruchomości: odsetki a koszty firmy

Podatek od nieruchomości: odsetki a koszty firmy

2008-12-18 12:32

Przedsiębiorcy wykorzystujący w prowadzonej działalności gospodarczej grunty, budynki i budowle, płacą z tego tytułu podatek od nieruchomości. Wydatki takie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Odsetki od zaległości w zapłacie tego podatku jednak takim kosztem już nie będą.

Przeczytaj także: Podatek od nieruchomości to koszt podatkowy

Zgodnie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają co do zasady:
  • grunty;
  • budynki lub ich części;
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatnikami tego podatku są z kolei (art. 3 ust. 1 ustawy) osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie.

Art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wskazuje, że za koszty uzyskania przychodu uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki na podatek od nieruchomości wchodzących w aktywa firmy stanowią stały koszt prowadzenia tej działalności. Ich ponoszenie jest konieczne, aby taką działalność prowadzić. Przedsiębiorca nie może tego obowiązku zaniechać. Mieszczą się one zatem w dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy. Z drugiej strony ustawodawca w żadnym z przepisów art. 23 nie wskazał, aby podatek ten nie mógł stanowić kosztu uzyskania przychodu. W związku z tym podatek ten stanowi koszt podatkowy.

Wydatku tego nie da się powiązać z żadnym konkretnym przychodem firmy. Jest on w związku z tym kosztem pośrednim. Co za tym idzie, należy go potrącić w dacie poniesienia. Jak bowiem wskazuje art. 22 ust. 5c updof, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ujmują ten wydatek w kosztach firmy zgodnie z art. 22 ust. 6b updof. Przepis ten wskazuje, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że w sytuacji, gdy podatnikiem jest osoba fizyczna, podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania (art. 6 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Dowodem do ujęcia tego wydatku w kosztach firmy będzie tutaj decyzja w sprawie wysokości podatku od nieruchomości. Należy go ująć w PKPiR pod datą jej wydania.

O ile sam podatek od nieruchomości stanowi koszty uzyskania przychodu, tak odsetek od nieterminowej jego zapłaty do kosztów podatkowych zaliczyć nie można. Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 18 updof. Zgodnie z jego przepisami nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Art. 2 §1 pkt 2 Ordynacji podatkowej wskazuje natomiast, że przepisy tej ustawy stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych. Przepisami tymi jest wskazana wyżej ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje kwestie podatku od nieruchomości.
Przeczytaj także: Jakie podatki w koszty firmy? Jakie podatki w koszty firmy?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: