eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Czy rejestracja auta rodzi obowiązek podatkowy?

Czy rejestracja auta rodzi obowiązek podatkowy?

2008-12-29 10:11

Czy obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu? Kwestię tę wyjaśnia orzeczenie WSA w Warszawie.

Przeczytaj także: Podatek od wspólnego samochodu ciężarowego

Nie można zgodzić się, że obowiązek podatkowy związany jest wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można bowiem tracić z pola widzenia tego, iż podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności. W sprawie doszło do naruszenia prawa materialnego poprzez błędną wykładnię art. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Organ podatkowy był zobowiązany do rozważenia kwestii związanych z wygaśnięciem obowiązku podatkowego na skutek zbycia pojazdu.

Wyrok WSA z dnia 12 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 64/08

KOMENTARZ EKSPERTA


W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności. W myśl art. 9 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2002 r.) obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym pojazd został na stałe wycofany z ruchu (wyrejestrowany) lub zbyty. Od 1 stycznia 2003 r. ust. 5 omawianego przepisu stanowi, iż obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym pojazd został wyrejestrowany, a z dniem 1 stycznia 2005 brzmienie to zostało uzupełnione o zapis (…) lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu z ruchu. Przepis ten w powołanym wyżej brzmieniu obowiązywał do 31 grudnia 2007 r.

W myśl art. 79 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd podlega wyrejestrowaniu ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, na wniosek jego właściciela, w przypadku: przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu, kradzieży pojazdu, wywozu pojazdu z kraju, zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą, udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu (bez zmiany w zakresie prawa własności). Z faktem wyrejestrowania pojazdu ustawodawca wiąże przyjęcie założenia, że pojazd nie jest eksploatowany, a przynajmniej nie jest eksploatowany na terenie Polski. Takie zdarzenia niewątpliwie powodują wygaśnięcie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych. Natomiast w sytuacji zbycia środka transportu zarejestrowanego (nadal eksploatowanego) obowiązek podatkowy odnosić należy do każdorazowego właściciela tego pojazdu. W takim stanie rzeczy należy zatem udowodnić, że prawo własności rzeczonego pojazdu zostało skutecznie zbyte.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: