eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przeniesienie środka trwałego a koszty firmy

Przeniesienie środka trwałego a koszty firmy

2008-12-30 12:26

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma produkcyjna musi przenieść do nowego obiektu linię technologiczną, która obecnie jest amortyzowana. Wymaga to jej zdemontowania, przewiezienia i ponownego montażu w takim samym układzie. Wynajęto w tym celu firmę specjalistyczną, gdyż linia wymaga precyzyjnego ustawienia. Czy poniesione koszty zwiększą wartość amortyzowanego środka trwałego.

Przeczytaj także: Amortyzacja środka trwałego podczas trwania jego modernizacji

Odpowiedź

Nie. Wartość środków trwałych, po przyjęciu ich do używania, powiększają wydatki na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację, jeżeli w ich wyniku następuje ulepszenie środka trwałego (art. 22g ust. 17 updof). Tymczasem z opisanego przykładu wynika, że linia technologiczna została tylko przeniesiona do nowego budynku, ale nie nastąpił efekt w postaci jej ulepszenia. A zatem wydatki związane z demontażem, transportem i ponownym montażem środka trwałego firma może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: