eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwolnienie podmiotowe z VAT: limit liczymy oddzielnie

Zwolnienie podmiotowe z VAT: limit liczymy oddzielnie

2009-01-09 07:13

Dokonując ustalenia wartości sprzedaży, której osiągnięcie powoduje przekroczenie limitu obrotów uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, należy uwzględniać oddzielnie przychody opodatkowane podatkiem od towarów i usług z każdego źródła, tj. obroty osiągnięte przez spółkę cywilną nie wchodzą do osiągniętej kwoty limitu przychodów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w ramach działalności wykonywanej osobiście. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.12.2008 r. nr IPPP2/443-1589/08-2/AS.

Przeczytaj także: Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że od 01.10.2008 r. prowadzi wraz z żoną spółkę cywilną, która wykonuje tłumaczenia zwykłe i przysięgłe. Spółka ta korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Do końca września 2008 r. natomiast wnioskodawca prowadził indywidualną działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń, w której także korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Zadano pytanie, czy obroty osiągnięte w spółce cywilnej będą doliczane do osobistych obrotów podatnika, które po przekroczeniu granicznej kwoty 50.000 zł w skali roku spowodują utratę przez niego zwolnienia z VAT? Czy też obroty te będą miały tylko wpływ na utratę zwolnienia z VAT przez spółkę cywilną? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast stosownie do art. 113 ust. 2 ww. ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

Zatem, aby ocenić czy dochód z poszczególnych źródeł należy wliczać do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1, należy najpierw ustalić, czy czynności, które wykonuje Wnioskodawca korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, ewentualnie nie podlegają temu podatkowi, czy też są to czynności opodatkowane.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się między innymi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast według art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na mocy art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza – zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługobiorców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca będący wspólnikiem w spółce cywilnej, prowadzi również indywidualną działalność gospodarczą.

Zgodnie więc z powyższymi przepisami, Wnioskodawca dokonując ustalenia wartości sprzedaży, której osiągnięcie powoduje przekroczenie limitu obrotów uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, powinien uwzględniać oddzielnie przychody opodatkowane podatkiem od towarów i usług z każdego źródła, tj. obroty osiągnięte przez spółkę cywilną nie wchodzą do osiągniętej kwoty limitu przychodów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w ramach działalności wykonywanej osobiście.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: