eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku 2008: ubezpieczenie zdrowotne

Odliczenia od podatku 2008: ubezpieczenie zdrowotne

2009-01-28 13:58

Przeczytaj także: Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w PIT za 2020 r.


Odliczenie z różnych tytułów

Odliczeniu od podatku podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne z różnych tytułów, np. prowadzonej działalności gospodarczej, umowy o pracę, zlecenia itd. Składki te odlicza się nie tylko do podatku ustalanego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej lub podatku liniowego, ale także od ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej (o czym mówią art. 13 i 31 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Co istotne, niewykorzystaną część składki z jednego tytułu można odliczyć od podatku z innego tytułu. Np. w sytuacji gdy podatnik nie jest w stanie wykorzystać w pełni zapłaconej składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej przykładowo podatkiem liniowym), może niewykorzystaną część odliczyć od podatku obliczonego od dochodu z umowy o pracę. Nie można natomiast tej samej składki odliczyć dwukrotnie (czyli przykładowo zarówno od podatku ustalonego od dochodu z umowy o pracę i z działalności gospodarczej).

Odliczenie tylko w roku zapłacenia

Jeżeli podatek podatnika jest na tyle niski, że nie jest on w stanie wykorzystać w pełni przysługującego mu odliczenia z tytułu zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, to niewykorzystana część przepada. Nie ma możliwości odliczenia jej od podatku w następnym roku podatkowym. Nie stanowi ona także kosztu uzyskania przychodów.

Ponadto odliczeniu podlegają jedynie składki faktycznie zapłacone, a nie te, które powinny być zapłacone. Jeżeli zatem podatnik danej składki nie zapłacił, nie może jej odliczyć od podatku. Z drugiej strony jeżeli w danym roku podatnik zapłacił zaległe składki np. za rok ubiegły (czy też jeszcze wcześniejszy), to może je odliczyć od podatku za rok, w którym zostały one zapłacone.

Składki zagraniczne

Wyrokiem z dnia 7 listopada 2007 roku (K 18/06) Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłączają możliwość odliczenia przez podatników od podatku należnego z tytułu działalności wykonywanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej składek na ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacji gdy składki te nie zostały odliczone w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terenie którego działalność ta była wykonywana, są niezgodne z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji RP. Zgodnie z tym wyrokiem z dniem 1 grudnia 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która umożliwia odliczenie powyższych składek poczynając od rozliczeń za rok 2008.

Składki zapłacone za granicą ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź w Konfederacji Szwajcarskiej– można odliczyć od podatku dochodowego pod warunkiem, że:
  • nie są to składki, których podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
  • składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona w ramach odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne,
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Do pobrania


Rozliczenia roczne PIT 2008

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: