eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › VAT-7D czyli deklaracje kwartalne dla wszystkich

VAT-7D czyli deklaracje kwartalne dla wszystkich

2009-02-04 13:32

Przeczytaj także: Kwartalne rozliczenie: VAT-7K i VAT-7D


Jeżeli natomiast z ostatniej deklaracji nie wynika kwota zobowiązania podatkowego, bądź wynika z niego kwota do przeniesienia podatku na następny okres lub zwrot podatku, to należy przyjąć, że zobowiązanie podatkowe za ten poprzedni kwartał jest zerowe, a co za tym idzie, zaliczki na podatek w bieżącym kwartale nie będą uiszczane (art. 103 ust. 2b ustawy).

Podatnik może jednak w takiej sytuacji wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek. Ustawodawca wybór rozwiązania zostawił w gestii podatnika (art. 103 ust. 2c ustawy).

Powyższe regulacje w zakresie opłacania podatku VAT za okresy kwartalne mają zastosowanie także dla podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, limity dla małych podatników, z tym że w kwartale, w którym podatnik rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej, nie powstaje obowiązek wpłacania zaliczek.

Przepisy te mają zastosowanie także dla małych podatników, którzy w trakcie roku podatkowego utracą swój status (a więc przekroczą określony limit). Mogą oni zatem także korzystać z rozliczenia kwartalnego, o którym mowa wyżej, z tym że wpłata zaliczek obowiązuje od kwartału następującego po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie limitów dla małych podatników.

Zmiana z rozliczenia miesięcznego na rozliczenie kwartalne

Podatnicy rozpoczynający dokonywanie rozliczeń za okresy kwartalne, którzy w poprzednim kwartale rozliczali się za okresy miesięczne, pierwsze zaliczki na podatek ustalają jeszcze inaczej, niż podano wyżej. Otóż zgodnie z art. 103 ust. 2e ustawy o VAT, zaliczki te wpłacają w pierwszym kwartale, za który będą się rozliczać za okresy kwartalne, w wysokości:
  1. za pierwszy miesiąc tego kwartału - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne,
  2. za drugi miesiąc tego kwartału - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne
Jeżeli natomiast w miesiącach tych nie występowało zobowiązanie podatkowe, nie powstaje także obowiązek uiszczenia zaliczki, przy czym w tej sytuacji podatnicy mogą wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek. Stosuje się tutaj zasady wynikające z art. 103 ust. 2c ustawy.

Zaliczki w wysokości faktycznego zobowiązania

W art. 103 ust. 2f ustawy o VAT ustawodawca dodatkowo umożliwił podatnikom wpłacanie zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą ustalane w wysokości określonej w poprzednim zdaniu, jednak nie później niż z upływem terminu do jej zapłaty.

Z powyższej metody ustalania zaliczek można zrezygnować nie wcześniej, niż po upływie dwóch kwartałów. Za rezygnację z tej metody obliczania wysokości zaliczek uznaje się wpłacenie zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału w wysokości obliczonej zgodnie z art. 103 ust. 2a, czyli 1/3 kwoty należnego zobowiązania za poprzedni kwartał rozliczeniowy.

Nowa deklaracja VAT-7D

Podatnicy, którzy skorzystają z rozliczania się za okresy kwartalne w sposób wyżej podany, składają w urzędzie skarbowym deklaracje opatrzone symbolem VAT-7D. Wzór tej deklaracji wraz z objaśnieniami stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzoru deklaracji podatkowych dl podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 211, poz. 1333). Zarówno deklarację jak i objaśnienia do niej można pobrać tutaj.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: