eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie VAT od paliwa i samochodów: wytyczne MF

Odliczenie VAT od paliwa i samochodów: wytyczne MF

2009-02-23 13:33

13 lutego 2009 r. Minister Finansów wydał wytyczne dla dyrektorów izb i urzędów kontroli skarbowej (pismo nr PT3/812/4/15//CZE/09/185) w sprawie wykonania wyroku ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. (sprawa C-414/07) dotyczącego ograniczeń w zakresie odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu samochodów.

Przeczytaj także: Opodatkowany wynajem samochodu pozbawia odliczenia VAT?

Zarówno kratka jak i ładowność…

Z ministerialnego pisma wynika, kilka bardzo istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy tego, od jakich samochodów podatek VAT można odliczyć. Jak czytamy w nim, „(…) Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku gdy:
  1. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku,
  2. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004r. umożliwiały odliczenie podatku (…)”

Podatnicy mają zatem prawo do pełnego odliczenia VAT, jeśli samochód spełniał warunki dla tzw. samochodów z kratką (przepisy obowiązujące do końca kwietnia 2004 r.) bądź też kryteria określone w tzw. wzorze Lisaka (przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r.).

… ale wymagane dokumenty

Konieczne jest jednak posiadanie stosownych dokumentów potwierdzających prawo do odliczenia tego podatku. Przypomnijmy, iż w przypadku tzw. samochodów z kratką jest to homologacja producenta lub importera, z której bezspornie wynika, iż nie jest to samochód osobowy, a jego ładowność przekracza 500 kg. Do odliczenia podatku VAT od paliwa niezbędne jest posiadanie przez podatnika także oryginałów faktur VAT potwierdzających nabycia paliwa do napędu tych samochodów.

Także zakup i leasing

Dodatkowo w piśmie minister wskazał, że odliczeniu podlega nie tylko podatek VAT od zakupu paliwa do napędu powyższych samochodów, ale także podatek wynikający z faktur dokumentujących zakup tych samochodów, ich leasing czy najem.

Odliczenie poprzez korektę

Podatnicy, którzy postanowią skorzystać z przywileju, jaki daje im wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czyli możliwość odliczenia podatku VAT, mogą tego dokonać poprzez złożenie korekt deklaracji za okresy, w których podatek ten chcą odliczyć. Należy tutaj uwzględnić jednak inne ograniczenia wynikające z przepisów ustawy o VAT (np. w sytuacji, gdy samochód taki jest wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych jak i zwolnionych, należy uwzględnić proporcję wynikającą z art. 90 i 91 ustawy). Należy także pamiętać, aby przy obliczeniach wziąć pod uwagę kwoty już wcześniej odliczone w ramach przysługujących limitów (dotyczy to zakupu i leasingu samochodów).

Prawo a nie obowiązek

Minister w piśmie podkreśla również, iż powyższe jest przywilejem podatników a nie ich obowiązkiem. Od nich zależy, czy niego skorzystają. Ci, którzy nie zdecydują się na dokonanie korekt, mają prawo, jeżeli zaliczyli wydatki związane z nieodliczonym podatkiem naliczonym w koszty uzyskania przychodów, do utrzymywania tych wydatków w kosztach.

To bardzo ważna informacja. Ustawy o podatku dochodowym wskazują bowiem, iż podatnik ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów jedynie podatek VAT, w stosunku do którego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia. Zgodnie natomiast z wyrokiem ETS prawo takie podatnikom przysługiwało (co za tym idzie, powstawały wątpliwości, czy podatek ten może stanowić koszty uzyskania przychodów).

Bez zwolnienia przy sprzedaży

W piśmie minister wskazuje dodatkowo, iż podatnicy, którzy zdecydują się na korektę i odliczą podatek VAT z tytułu nabycia lub importu samochodu w całości, nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia w przypadku sprzedaży takiego samochodu wynikającego z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), a w stanie prawnym przed 1 grudnia 2008r. - § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.).

Pełną treść pisma można znaleźć na stronie

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: