eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż nieruchomości: podatek a cele mieszkaniowe

Sprzedaż nieruchomości: podatek a cele mieszkaniowe

2009-03-02 09:51

Sprzedając przed upływem pięciu lat nieruchomość nabytą do końca 2006 r. należy co do zasady zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Można go uniknąć korzystając ze zwolnienia polegającego na wydatkowaniu uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na cele mieszkaniowe. Należy jednak pamiętać, że muszą to być cele mieszkaniowe podatnika.

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży mieszkania gdy był dochód

Sprzedając swoje mieszkanie, dom, bądź inną nieruchomość, pieniądze z tego tytułu uzyskane przekazujemy często na to, aby dokończyć budowę domu, kupić inne mieszkanie czy też je wyremontować lub zmodernizować. Niekiedy jest też i tak, że jeden ze świeżo upieczonych małżonków zamierza sprzedać swoje mieszkanie, aby pieniądze z tego tytułu przeznaczyć np. na remont czy też rozbudowę nieruchomości (przykładowo domu) należącego do drugiego małżonka, w którym oboje będą mieszkać.

Także rodzice sprzedają swoje nieruchomości, aby wspomóc finansowo swoje dzieci zamierzające kupić czy wybudować lub wyremontować własne lokum. Przykładów takich można mnożyć.

Spora część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, iż w przypadku sprzedaży tych nieruchomości, z reguły trzeba zapłacić podatek dochodowy od tej czynności. Inni słyszeli o uldze w tym zakresie w przypadku przeznaczenia pieniędzy na cele mieszkaniowe. Niestety wiadomości z tego zakresu z reguły są niepełne i rodzą się pytania, czy z ulgi można skorzystać, gdy pieniądze przekaże się na remont domu córki lub małżonka?

W niniejszym artykule zajmiemy się udzieleniem odpowiedzi na powyższe wątpliwości. Na wstępie zaznaczmy jednak, iż dotyczy on jedynie tych nieruchomości, które zostały nabyte do końca 2006 r. (czyli będziemy omawiali stan prawny obowiązujący do końca 2006 r.). Od tego czasu do chwili obecnej mieliśmy bowiem dwie nowelizacje przepisów w tym zakresie, które wchodziły w życie z dniem 01 stycznia 2007 r. i 01 stycznia 2009 r.

Otóż, jak wskazuje art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów w tym podatku jest odpłatne zbycie
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Od powyższego przewidziano pewne zwolnienia. Jedno z nich zostało zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, że wolna od podatku jest ta część uzyskanego przychodu, która zostanie w terminie 2 lat od dnia sprzedaży wydatkowana na cele mieszkaniowe. Aby ze zwolnienia skorzystać, trzeba jednak w terminie 14 dni od dnia sprzedaży złożyć stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym (art. 28 ust. 2 ustawy).

Ustawa wyraźnie wskazuje, co należy rozumieć przez cele mieszkaniowe. I tak są to m.in.: nabycie na terytorium Polski budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy udziału w takim prawie, gruntu i prawa użytkowania wieczystego gruntu przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa, remont, modernizacja własnego budynku mieszkalnego czy też własnego lokalu mieszkalnego, adaptacja części niemieszkalnej na mieszkalną, spłata kredytu na powyższe cele itp. Pełny katalog znajduje się w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Dodatkowo w art. 21 ust. 16 ustawy prawodawca wskazał, iż przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa wyżej, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Jak można zauważyć z powyższych przepisów przekazanie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na remont, modernizację domu czy mieszkania będzie korzystało ze zwolnienia w podatku dochodowym, gdy będą stanowiły one własność lub współwłasność podatnika. Tym samym przekazanie pieniędzy córce czy innemu członkowi rodziny na wyremontowanie, rozbudowę czy też modernizację swojej nieruchomości nie będzie korzystało ze zwolnienia. Będzie tak nawet w sytuacji, gdy pieniądze te zostaną przeznaczone na remont mieszkania należącego do drugiego małżonka, w którym podatnik wraz z tym małżonkiem zamieszkuje. Jeżeli nie będzie jego współwłaścicielem, to nie będzie wypełniał warunków niezbędnych do skorzystania z omawianego zwolnienia, a co za tym idzie – uzyskane ze sprzedaży pieniądze trzeba będzie opodatkować.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: