eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga podatkowa na dzieci w 2009 r. - nowe zasady

Ulga podatkowa na dzieci w 2009 r. - nowe zasady

2009-03-03 13:01

Przy rozliczaniu dochodów za rok 2009 większe grono podatników będzie mogło skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Jednocześnie ustawodawca zaostrzył inne warunki ulgi a także zmienił zasady liczenia przysługującego limitu.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Z dniem 01 stycznia 2009 r. istotnej zmianie uległ art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który reguluje podstawowe kwestie w zakresie ulgi z tytułu wychowywania dzieci.

Przede wszystkim rozszerzeniu uległ krąg osób uprawnionych do korzystania z tej ulgi (ust. 1 powyższego przepisu). Zgodnie ze znowelizowaną treścią tego przepisu podatnik ma prawo skorzystać z ulgi w odniesieniu do małoletniego dziecka, w stosunku do którego w danym roku podatkowym:
  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Wcześniej z ulgi mogli skorzystać jedynie podatnicy wychowujący w danym roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione.

Sposób liczenia ulgi

Zmieniają się także zasady liczenia limitu przysługującej ulgi. Otóż (art. 27 ust. 2 ustawy) podatnik będzie mógł odliczyć w swoim zeznaniu kwotę stanowiącą 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej obowiązującej w danym roku, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywał w stosunku do dziecka władzę rodzicielską, pełnił funkcję albo sprawował opiekę nad dzieckiem w sposób podany wyżej. Natomiast odliczenie to nie będzie przysługiwało poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
  1. na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
  2. wstąpiło w związek małżeński.

Jak wynika z powyższego, nie wystarczy już sprawowanie opieki nad dzieckiem przez część roku, aby w pełni z ulgi skorzystać. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami okres wychowywania musi trwać tutaj przez dwanaście miesięcy. W przeciwnym razie ulga ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu.

Przykład

Państwu Kowalskim 10 kwietnia 2009 r. urodziła się córka. W związku z tym przy rozliczaniu dochodów za ten rok będą mogli skorzystać z ulgi na dziecko za okres 9 miesięcy (kwiecień – grudzień 2009).


Na tym jednak nie koniec zmian w zakresie ustalania wysokości przysługującego limitu. Art. 27f ust. 3 ustawy wskazuje bowiem, iż w przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: