eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Tylko niezawiniona strata w koszty uzyskania przychodu

Tylko niezawiniona strata w koszty uzyskania przychodu

2009-03-04 09:53

Jedynie strata niezależna od podatnika i nie wynikająca z jego winy, jest kosztem uzyskania przychodów. Z kolei strata powstała z jego winy, bądź nierozważnego działania jest zaliczona do kosztów ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, ale z uwagi na brak związku między kosztem a osiąganymi przychodami nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów - orzekł WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 23.10.2008 r. (sygn. akt I SA/Ol 380/08).

Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych w spadku w 2018-2019 r.

W przedmiotowej sprawie spółce został skradziony samochód osobowy marki Opel. Stratę z tego tytułu zaliczyła ona do kosztów uzyskania przychodów. Ubezpieczyciel nie wypłacił jej \ odszkodowania wskazując, że samochód ten został zostawiony niezamknięty z uruchomionym silnikiem, dowodem rejestracyjnym i polisą wewnątrz, co stanowiło naruszenie ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco.

Likwidacji tego nie w pełni umorzonego środka trwałego dokonano po otrzymaniu z komendy miejskiej policji postanowienia o umorzeniu śledztwa w tej sprawie (nie wykryto sprawców przestępstwa).

Spółka uznała, że jej postępowanie jest prawidłowe zgodnie z art. 15 ust.1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pierwszy z tych przepisów wskazuje, iż za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Drugi natomiast mówi, że za koszty takie nie uważa się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Organy podatkowe podnosiły natomiast, iż nie każda strata samochodu może być uznana za koszt uzyskania przychodów. Tylko strata niezależna od podatnika i nie wynikająca z jego winy, jest kosztem uzyskania przychodów i ma związek z osiąganymi przychodami. Z kolei strata powstała z jego winy, bądź nierozważnego działania jest zaliczona do kosztów ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, ale brak jest związku między kosztem a osiąganymi przychodami. W związku z powyższym, w ocenie organu wydatek ten nie spełnia warunku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Spółka zaskarżyła decyzję fiskusa do sądu wskazując błędną wykładnię art. 15 ust. 1 ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przyznał rację organom podatkowym i oddalił skargę. Sąd podkreślił, że tylko wystąpienie nadzwyczajnego, losowego zdarzenia, którego nie można przewidzieć lub jemu zapobiec, uzasadnia zaliczenie straty środka trwałego z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodów. W omawianej sprawie natomiast zdaniem sądu nie dokonano należytego zabezpieczenia środka trwałego przed jego kradzieżą. Tym samym spółka nie mogła zaliczyć tej kradzieży w straty stanowiące koszty uzyskania przychodów. Jeśli kradzież jest wynikiem zawinionego działania podatnika lub zaniedbań, które w wyniku racjonalnego działania nie miałaby miejsca, powstała z tego tytułu strata nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Sąd zgodził się ze stanowiskiem organu, iż tylko strata niezależna od podatnika i nie wynikająca z jego winy, jest kosztem uzyskania przychodów i ma związek z osiąganymi przychodami. Natomiast strata powstała z jego winy, bądź nierozważnego działania jest zaliczona do kosztów ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, ale z uwagi na brak związku między kosztem a osiąganymi przychodami nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów.

Sąd podkreślił także, iż w sytuacji, gdy dany koszt nie spełnia warunków określonych w art. 15 ust. 1 ustawy, bezpodstawne jest dalsze rozważanie możliwości zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: