eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga prorodzinna: PIT/O na lata 2008 i 2009

Ulga prorodzinna: PIT/O na lata 2008 i 2009

2009-03-09 11:23

Podatnicy chcący skorzystać z ulgi na dzieci, muszą wypełnić i dołączyć do stosownego zeznania rocznego PIT/O. Przy jego wypełnieniu powstają jednak pewne wątpliwości dotyczące trzeciej strony tego formularza. Rozwiewa je Ministerstwo Finansów.

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie

Z ulgi na dzieci mogą skorzystać podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane wg skali podatkowej. Przepisy w zakresie jej stosowania uległy jednak ostatnio sporym zmianom. Część z nich ma zastosowanie już do rozliczania dochodów za rok 2008, pozostałe natomiast dopiero w stosunku do dochodów za rok 2009.

Znowelizowane przepisy ulgi, które będziemy stosować przy rozliczaniu dochodów za rok 2009, wymagały wprowadzenia pewnych zamian formularza, na którym jest ona wykazywana, czyli deklaracji PIT/O.

Chodzi mianowicie o to, iż z ulgi będzie można skorzystać jedynie za okres w którym faktycznie wychowywało się dziecko. Dotyczy to m.in. tych podatników, którym dziecko urodziło się w trakcie roku. Druga zmiana, to dodatkowe informacje, które trzeba podawać na załączniku, a którymi są numer PESEL dziecka, bądź – jeżeli dziecko takowego jeszcze nie posiada, jego imię i nazwisko oraz data urodzenia.

Jak wskazuje resort finansów na swojej stronie internetowej, przy opracowywaniu wzorów formularzy, brane pod uwagę są przepisy podatkowe a także to, aby ich konstrukcja miała charakter uniwersalny, tak aby mogły one służyć przez kilka lat.

Ostatnie zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, z których część ma zastosowanie już w przypadku dochodów osiąganych w roku 2008 a część w roku 2009 spowodowały, że ewidentnemu skróceniu uległ czas, w jakim resort musiał opracować nowe wzory formularzy.

Dla niektórych grup podatników bardzo istotne było bowiem to, aby wzory te ukazały się jak najszybciej. Przykładowo podatnicy, którzy nie mają miejsca zamieszkania na terytorium RP, muszą złożyć takie zeznanie przed opuszczeniem naszego kraju. Tym samym osoba taka, która np. opuszcza Polskę w lutym 2009 r., musi przed wyjazdem złożyć zeznanie zarówno za rok 2008 jak i za 2009. Taka sytuacja wymusiła na resorcie finansów opracowanie także formularzy, na których można rozliczyć dochody za rok 2009.

Dlatego też resort ten powziął decyzję o stworzeniu jednego wzoru formularza PIT/O, który ma zastosowanie zarówno przy rozliczaniu dochodów za rok 2008 jak i za rok 2009. Stąd też (zgodnie z przepisami mającymi zastosowanie do dochodów za rok 2009) w formularzu tym znalazły się rubryki, w których należy podać numer PESEL dziecka, jego imię i nazwisko, datę urodzenia oraz okres, za które przysługuje odliczenie (część E, strona 3 deklaracji).

Przy rozliczeniach za rok 2008 nie ma jednak obowiązki tej części powyższego formularza wypełniać. Informację taką można znaleźć zarówno na samym druku (treść przypisu czwartego), jak i w broszurze informacyjnej do tego załącznika (strona 7). Jednakże w stosunku do podatników rozliczających swoje dochody za rok 2008, którzy nie doczytali informacji w tym zakresie i wypełnili część E formularza, nie będą wyciągane negatywne konsekwencje.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, podatnik który:
  • wypełni część E formularza (przeznaczoną do rozliczenia ulgi prorodzinnej na nowych obowiązujących począwszy od 2009 r., zasadach) - nie będzie wzywany do urzędu skarbowego, gdyż nie jest to błąd wymagający korekty;
  • zastosuje do rozliczenia za 2008 r. nowe zasady (tj. zastosuje miesięczną konstrukcję ulgi prorodzinnej) – nie straci prawa do ulgi w wysokości obowiązującej dla rozliczenia za 2008 r. Błąd ten będzie mógł naprawić poprzez złożenie korekty zeznania podatkowego. Czynności tej można dokonać w każdym czasie, aż do chwili przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: