eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Korekta zeznania a ulga na dzieci

Korekta zeznania a ulga na dzieci

2009-03-12 00:15

W przypadku wykrycia błędu w zeznaniu podatkowym (np. wpisanie w błędnej wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu, przysługujących kosztów uzyskania przychodu, niepodanie wszystkich uzyskanych przychodów itd.) podatnik powinien jak najszybciej złożyć jego korektę, która uwzględni prawidłowe informacje. Tak samo jest w przypadku, gdy wykaże nieprawidłowe kwoty przysługujących ulg i odliczeń. A jak się ma powyższe w przypadku nieskorzystania z ulgi na dzieci?

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie

Nie uwzględniłam w rozliczeniu dochodów za 2007r. ulgi prorodzinnej na syna. Czy mogę zrobić korektę i uwzględnić ją oraz do kiedy ewentualnie mam na to czas? - pyta jedna z użytkowniczek forum.

To, którym podatnikom i na jakie dzieci przysługuje ulga prorodzinna, zostało określone w art. 27f w związku z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te przeszły ostatnio spore zmiany. Ponieważ w pytaniu wskazano, iż chodzi o ulgę na dzieci za 2007 r. – poniżej skupimy się na tej ich wersji, która obowiązywała w tym okresie.

Otóż ulga prorodzinna w 2007 r. przysługiwała na wychowywane własne lub przysposobione:
  • dzieci małoletnie,
  • dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
  • dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku

Aby z tej ulgi skorzystać, należało (podobnie jak i w latach następnych) dołączyć do zeznania rocznego załącznik PIT/O, w którym wskazuje się liczbę dzieci oraz kwotę przysługującego odliczenia.

Podatnik, który w pierwotnym zeznaniu nie skorzystał z przysługujących mu ulg i odliczeń, co do zasady ma prawo je skorygować. Należy tego dokonać poprzez złożenie korekty zeznania rocznego wraz z niezbędnymi załącznikami, w których to uwzględnia się powyższą ulgę. Do korekty takiej ponadto trzeba dołączyć pismo zawierające wyjaśnienie przyczyny jej złożenia (czyli w opisywanej sytuacji nieskorzystanie w pierwotnym zeznaniu z ulgi na dzieci).

Czynności tej można dokonać w każdym czasie, aż do chwili przedawnienia się zobowiązania podatkowego za dany rok. Zobowiązanie podatkowe natomiast co do zasady przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin ten w opisywanej sytuacji należy zatem liczyć od końca 2008 r. (termin płatności podatku dochodowego za rok 2007 upłynął bowiem 30 kwietnia 2008 r.).

Należy jednak pamiętać, że nie ze wszystkich preferencji podatkowych da się skorzystać poprzez złożenie korekty zeznania. Jak bowiem wskazuje art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą rozliczać się wspólnie z małżonkami bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci jedynie w sytuacji, gdy wniosek w tym zakresie (który polega na zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu w zeznaniu rocznym) złożą w terminie przewidzianym dla złożenia zeznania rocznego (czyli 30 kwietnia następnego roku).

Tym samym jeżeli w opisywanej sytuacji podatniczka pierwotnie rozliczyła się samodzielnie z dochodów za rok 2007, po czy chciałaby skorzystać nie tylko z ulgi na dzieci, ale także rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, to niestety druga z preferencji jej nie przysługuje. Warunkiem było tutaj bowiem złożenie wniosku o taki sposób rozliczenia do końca kwietnia 2008 r. Tym samym w korekcie zeznania może ona uwzględnić jedynie ulgę na dzieci.

O ile w następnych latach modyfikacji uległy zasady korzystania z ulgi na dzieci, tak w odniesieniu do składania korekt nic się nie zmieniło.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: