eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od kiedy obniżone odsetki od zaległości podatkowych?

Od kiedy obniżone odsetki od zaległości podatkowych?

2009-03-13 00:15

Od 1 stycznia br. obowiązuje przepis wprowadzający możliwość zastosowania obniżonej stawki od zaległości podatkowej. Do jakich zaległości podatkowych mają jednak te obniżone odsetki zastosowanie: do tych, które powstały po dniu 01 stycznia 2009 r. czy także do tych wcześniejszych?
Odpowiedź
Od 2009 r. w przypadku:
  • złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem
    przyczyn korekty i
  • zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej,
- podatnik ma możliwość zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki zwykłych odsetek od zaległości (art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej).

Od momentu jednak wprowadzenia tej korzystnej dla podatników regulacji pojawiły się wątpliwości interpretacyjne, czy obniżone odsetki mają zastosowanie do wszystkich zaległości podatkowych. Wątpliwości te wyjaśniło Ministerstwo Finansów w ogólnej interpretacji wydanej 12 lutego 2009 r. (nr PK4/8012/18/LJO/09/58).

Ministerstwo zajęło stanowisko, że przepisy wprowadzające obniżone odsetki obowiązują od 1 stycznia 2009 r., a zatem mają zastosowanie jedynie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują korekt deklaracji złożonych przed tym dniem.

Jednak obniżona stawka odsetek ma zastosowanie zarówno do kwoty zaległości podatkowej powstałej zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2009 r. Obniżona stawka odsetek za zwłokę nie ma jednak zastosowania do całej kwoty zaległości podatkowej, lecz do ujawnionej w wyniku skorygowania deklaracji. Z tym, że jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, zaś do 31 grudnia 2008 r. według podstawowej stawki odsetek za zwłokę.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.