eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › 1 proc. podatku za 2008 r. dla OPP

1 proc. podatku za 2008 r. dla OPP

2009-03-27 12:19

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2008: 1 proc. dla OPP


5. Jesteśmy fundacją, która status organizacji pożytku publicznego uzyskała na początku 2009 r.? Co zrobić aby dopisano nas do listy organizacji pożytku publicznego, które mogą otrzymać 1% podatku należnego z zeznań rocznych za 2008 r.?
Niestety, ale organizacja, która status organizacji pożytku publicznego uzyskała po 30 listopada 2008 r. nie może być beneficjentem 1% podatku należnego wynikającego z zeznań podatkowych za 2008 r. Nie może być również dopisana do listy organizacji pożytku publicznego stanowiącej załącznik do obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 grudnia 2008 r., gdyż wykaz ten zawiera jedynie organizacje mające status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r. Co istotne, wyboru organizacji pożytku publicznego podatnik dokonuje wyłącznie z tego wykazu. Tym samym, jeżeli organizacja pożytku publicznego nie została ujęta w tym wykazie (gdyż tak jak w omawianej sprawie nie posiadała statusu organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r.), to tym samym nie może być beneficjentem 1% podatku należnego wynikającego z zeznań podatkowych za 2008 r.

6. Jestem emerytką. Od kilku lat rozlicza mnie ZUS. Czy istnieje jakaś możliwość, aby 1% mojego podatku powędrował na konto organizacji pożytku publicznego?
Tak. Wystarczy, że na bazie rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A) samodzielnie złoży Pani zeznanie podatkowe, w którym w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisze Pani nazwę organizacji pożytku publicznego (wybraną z wykazu MPiPS), numer KRS tej organizacji oraz wysokość kwoty do przekazania na jej rzecz przez naczelnika urzędu skarbowego. Należy jedynie pamiętać, że deklarowana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego (i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół) a ponadto, że zeznanie podatkowe należy złożyć przed upływem terminu dla jego złożenia, czyli przykładowo zeznanie PIT-37 lub PIT-36L nie później niż 30 kwietnia 2009 r.

7. Czy korzystanie z 1% wyklucza odliczanie darowizn od dochodu?
Nie. W konsekwencji, w tym samym zeznaniu podatkowym możemy zarówno skorzystać z odliczenia od dochodu z tytułu dokonanych darowizn na tzw. szlachetne cele (podstawę prawną do tego rodzaju odliczeń stanowi art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i wypełnić wniosek o przekazanie 1% naszego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Warto jedynie pamiętać, iż w zeznaniu podatkowym za 2008 r. możemy odliczyć od dochodu wyłącznie te darowizny których dokonaliśmy w 2008 r. Darowizny przekazane w 2009 r. będą podlegać odliczeniu dopiero w rozliczeniu rocznym za 2009 r.

8. Gdzie znajdę wykaz organizacji pożytku publicznego, na które mogę przekazać 1% podatku z zeznania podatkowego za 2008 r.?
Spis tych organizacji znajdziemy w Monitorze Polskim z 2008 r. Nr 96, poz. 827, w którym ogłoszone jest obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r. Możemy również skorzystać z serwisu informacyjnego MPiPS www.pozytek.gov.pl , na którym został zamieszczony link do w/w wykazu.

9. Czy powiadomienie przez OPP urzędu skarbowego o numerze rachunku bankowego musi mieć określoną formę?
Nie. Przepis, który nakłada ten obowiązek na organizacje pożytku publicznego (art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. Nr 209, poz. 1316) nie zawiera w tym zakresie żadnych szczególnych postanowień. Wystarczającym będzie zatem zachowanie formy pisemnej takiej informacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: