eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Korekta zeznania a rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem

Korekta zeznania a rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem

2009-03-27 12:23

Co do zasady podatnicy mogą korygować składane przez siebie deklaracje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tak długo, aż nie przedawni się ich zobowiązanie podatkowe z tego tytułu. Korekty takie mogą uwzględniać zmiany w wysokości zadeklarowanych dochodów, poniesionych kosztów czy ulg podatkowych. Nie wszystko jednak da się skorygować.

Przeczytaj także: Termin zwrotu nadpłaty podatku PIT-u za 2015 do końca lipca

Małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczać się z fiskusem ze swoich dochodów na preferencyjnych zasadach.

Uregulowania w zakresie tych pierwszych znalazły się w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, iż małżonkowie podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany

Uregulowania w zakresie tych drugich z kolei znalazły się w art. 6 ust. 4 ustawy. I tak od osób, podlegających nieograniczonemu obowiązkowi w Polsce, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:
  1. małoletnie,
  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej
- podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
.
Podatnicy, o których mowa wyżej nie mogą się rozliczyć wspólnie jedynie w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy w zakresie podatku liniowego, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przychodów z prywatnego najmu) lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Ponadto preferencyjny sposób opodatkowania nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek w tym zakresie, wyrażony w zeznaniu rocznym, złożą po ustawowym terminie (przypomnijmy, że terminem tym jest koniec kwietnia roku następującego po roku rozliczanym). Tym samym, jeżeli podatnicy tacy do końca kwietnia nie wyrazili w swoich zeznaniach chęci rozliczenia się na preferencyjnych zasadach, to uprawnienie to im przepada bezporwotnie. Skuteczna w tym zakresie nie będzie także korekta złożona po terminie.

Przykład
Małżonkowie złożyli za rok 2007 oddzielne zeznania podatkowe. W styczniu 2009 roku doszli jednak do wniosku, iż wspólne rozliczenie byłoby dla nich korzystniejsze. Chcieliby zatem złożyć korekty swoich zeznań i wybrać preferencyjny sposób opodatkowania. Czy mogą?

Termin rozliczenia podatku dochodowego za rok 2007 upłynął 30 kwietnia 2008 r. Do tego dnia małżonkowie nie wskazali w zeznaniu rocznym, iż chcieliby się wspólnie rozliczyć. Tym samym prawo do preferencyjnego rozliczenia im przepadło. Złożenie korekty zeznania w styczniu 2009 r. w tym zakresie nie będzie skuteczne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: