eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Darowizna towarów reklamowych a podatek VAT

Darowizna towarów reklamowych a podatek VAT

2009-03-30 11:32

Rozliczanie VAT od darowizn towarów nastręcza księgowym dużo kłopotów. Spowodowane to jest nieprecyzyjnymi przepisami oraz pojawiającymi się na ich tle rozbieżnymi stanowiskami fiskusa i sądów administracyjnych. Organy podatkowe twierdzą zazwyczaj, iż wszelkie nieodpłatne przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podlegają VAT, i to niezależnie od tego, czy przekazania takie dokonywane są na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, czy też nie.

Przeczytaj także: Wygranie nagrody rzeczowej w konkursie zawsze z podatkiem VAT?

Warunkiem decydującym o opodatkowaniu jest, zdaniem fiskusa, posiadanie prawa do odliczenia VAT naliczonego związanego z przekazywanymi towarami w całości lub w części.

Zdaniem fiskusa konieczność opodatkowania VAT nieodpłatnych przekazań towarów wynika przy tym zarówno z przepisów ustawy o VAT, jak i z prowspólnotowej ich wykładni. Fiskus zapomina jednak (a raczej nie chce pamiętać), iż na przepisy wspólnotowe w razie ich sprzeczności z prawem krajowym może powoływać się jedynie podatnik. W konsekwencji przyjąć należy gramatyczną wykładnię art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Oznacza to, moim zdaniem, iż każde nieodpłatne przekazanie towarów, które ma związek z prowadzoną działalnością (a tak jest niewątpliwie przy przekazywaniu towarów mających charakter reklamowy), nie podlega VAT, i to bez znaczenia, czy przekazującemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT, czy też nie.

Takie samo stanowisko prezentują w zdecydowanej większości również sądy administracyjne, które w swoich wyrokach wskazywały już wielokrotnie na brak konieczności opodatkowania VAT nieodpłatnych przekazań towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (na gruncie ustaw o VAT obowiązujących po 1 czerwca 2005 r.).


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: