eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Prowizje bankowe a koszty uzyskania przychodów

Prowizje bankowe a koszty uzyskania przychodów

2009-04-16 07:27

Przedsiębiorcy w celu finansowania wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą posiłkują się często zaciągniętymi kredytami bankowymi. Z tego tytułu banki naliczają im m.in. prowizje za zaciągnięcie takiego kredytu. Czy i kiedy można te prowizje zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Firmowy rachunek bankowy: koszty i przychody w KPiR

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jeżeli dany kredyt został zaciągnięty na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to naliczona od niego prowizja bankowa jak najbardziej spełnia powyższe warunki – kredyt taki bowiem ma za zadanie przyczyniać się do osiągania przychodów firmy. Tym samym przedsiębiorca ma prawo zaliczyć taką prowizję do kosztów uzyskania przychodu.

Pojawia się jednak pytanie, w którym momencie powinien tego dokonać?
Odpowiadając na powyższe należy w pierwszej kolejności określić, w jakim celu kredyt ten został zaciągnięty. Inaczej bowiem będzie rozliczana prowizja od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego i inaczej od kredytu na pozostałe cele.

Prowizje bankowe z tytułu zaciąganych kredytów niewątpliwie są kosztami pośrednimi. Nie da się ich bowiem przyporządkować do konkretnych przychodów. W sytuacji, gdy kredyt został zaciągnięty w celu finansowania bieżącej działalności firmy, prowizja taka powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w dacie jej poniesienia zarówno w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe (na dzień ujęcia prowizji w księgach rachunkowych) jak i podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową (w dacie wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania) bądź memoriałową. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualne z dnia 08 września 2008 r. nr ILPB1/415-406/08-2/AG.

Nieco inaczej jest z kredytami inwestycyjnymi. Tutaj bowiem ma zastosowanie art. 22g ust. 3 i 4 oraz art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ostatni z podanych przepisów mówi, iż nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu m.in. prowizji od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Wcześniejsze natomiast wskazują, iż do ceny nabycia środka trwałego czy też kosztu jego wytworzenia we własnym zakresie dolicza się prowizje i odsetki bankowe od zaciągniętych na ten cel kredytów, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W tej części zatem takie prowizje powiększają wartość początkową środka trwałego, od której podatnik będzie naliczał odpisy amortyzacyjne. W części pozostałej należy je rozliczać w sposób podany w poprzednim akapicie.

Przedsiębiorcy, obok prowizji za zaciągnięcie kredytu, mogą także płacić prowizję bankowi za przedterminową jego spłatę. Czy i taka prowizja stanowi koszt uzyskania przychodu?
Wcześniejsza spłata kredytu jest równoznaczna z mniejszymi odsetkami naliczanymi przez bank za udostępnienie tego kredytu (krótszy okres ich naliczania). Tym samym, mimo że wydatek taki nie przyczynia się do osiągania przychodów, to zmniejsza koszty działalności (prowadzi do oszczędności w firmie), a co za tym idzie, zmierza on do zachowania źródła przychodów. Prowizja taka zatem jak najbardziej stanowi koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: