eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie podatku VAT: znowelizowane zasady

Odliczenie podatku VAT: znowelizowane zasady

2009-04-20 06:20

Ostatnia duża nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (zmiany, które weszły w życie 01 grudnia 2008 r. i 01 stycznia 2009 r.) zmieniła m.in. przepisy w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Najważniejsze z nich zostały opisane poniżej.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT gdy transakcja nie doszła do skutku

Na wstępie warto wspomnieć, iż zmiany w tym zakresie nie są drastyczne. Nadal obowiązuje ogólna zasada, która wskazuje, iż podatnikowi przysługuje prawdo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pewnej modyfikacji uległ natomiast art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazujący, co stanowi kwotę podatku naliczonego. I tak, zgodnie z tym przepisem jest to:
  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    a) z tytułu nabycia towarów i usług,
    b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
    - z uwzględnieniem rabatów
  2. w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej z zastrzeżeniem pkt 5 (obowiązuje od 01 stycznia 2009 r.)
  3. zryczałtowany zwrot podatku, który podatnik wypłacił rolnikowi ryczałtowemu zgodnie z zasadami określonymi w art. 116 ustawy
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
  5. kwota podatku należnego z tytułu importu towarów, w przypadku gdy towary te zostały objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307) - (obowiązuje od 01 stycznia 2009 r.).

Z dniem 01 grudnia 2008 r. w art. 86 ust. 8 dodany został ponadto pkt 3, który to wskazuje, iż podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16, czyli towarów i usług służących dostawie towarów, której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: