eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Gdy podatek rozłożony na raty to opłata prolongacyjna

Gdy podatek rozłożony na raty to opłata prolongacyjna

2009-04-22 06:49

Ostateczny termin złożenia zeznań rocznych zbliża się wielkimi krokami. Podatnikom pozostało już niespełna półtora tygodnia na rozliczenie się z dochodów uzyskanych w roku 2008. Wielu z nich musi ponadto dopłacić ten podatek fiskusowi. Mają na to czas także tylko do końca kwietnia 2009 r. Ci, których nie stać obecnie na uregulowanie tej daniny, mogą m.in. wnosić o jej rozłożenie na raty.

Przeczytaj także: Podatek z PIT 2011 rozłożony na raty?

Możliwość taką przewiduje art. 67a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim (§1 pkt 1), organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub publicznym, może m.in. rozłożyć zapłatę podatku na raty.

Powyższe pociąga jednak dodatkowe koszty po stronie podatnika. Jak bowiem wskazuje art. 57 §1 Ordynacji podatkowej, w decyzji podatkowej wydanej na podstawie powyższego przepisu, dotyczącej podatków stanowiących dochód budżetu państwa, organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatku.

Sposób oraz wysokość naliczenia tej opłaty zostały podane w dalszej części art. 57. I tak stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50 proc. ogłaszanej stawki odsetek za zwłokę. Wysokość tej opłaty oblicza się przy zastosowaniu opłaty prolongacyjnej obowiązującej w dniu wydania decyzji o rozłożeniu podatku na raty.

Obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10,5 proc. w skali roku. Łatwo zatem policzyć, iż stawka opłaty prolongacyjnej będzie wynosiła 5,25 proc. w skali roku.

Opłaty tej nie uiszcza się jednorazowo. Jak bowiem wskazuje art. 57 § 4 Ordynacji podatkowej, opłata prolongacyjna wpłacana jest w terminach płatności, o których mowa w art. 49 § 1 czyli w terminie płatności raty podatku.

Należy także pamiętać, iż niedotrzymanie powyższego terminu powoduje, iż terminem płatności podatku objętego ratą staje się termin określony na zasadach ogólnych, czyli termin określony w art. 47 § 1-3 Ordynacji podatkowej (ustawowy termin płatności tego podatku). Będzie tak również w przypadku częściowej wpłaty raty podatku. W takich sytuacjach podatnik traci także prawo do opłaty prolongacyjnej i odsetki będą naliczane w pełnej wysokości.

Niekiedy jednak opłata prolongacyjna nie będzie naliczana zarówno od podatku jak i od zaległości podatkowej. Jak bowiem wskazuje art. 57 § 5 Ordynacji podatkowej, opłaty tej nie ustala się, gdy przyczyną wydania omawianej decyzji były klęska żywiołowa lub wypadek losowy.

Ponadto zgodnie z art. 57 §6 Ordynacji, Organ podatkowy może odstąpić od ustalenia opłaty prolongacyjnej, jeżeli wydanie decyzji następuje w związku z postępowaniem układowym lub na podstawie odrębnych ustaw.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: