eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kiedy preferencyjne odsetki podatkowe za zwłokę?

Kiedy preferencyjne odsetki podatkowe za zwłokę?

2009-04-27 05:27

Na podstawie art. 53 Ordynacji podatkowej od zaległości podatkowych (z zastrzeżeniem przewidzianym w art. 54) naliczane są odsetki za zwłokę. Zasadniczo stawka odsetek za zwłokę wynosi 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP (art. 56 ust. 1 Ordynacji podatkowej).
W sytuacji jednak gdy podatnik dobrowolnie skoryguje deklarację i wpłaci powstałą zaległość – ma prawo do uiszczenia obniżonych odsetek wynoszących 75% powyższej stawki. W tym celu musi jednak ponadto spełnić następujące warunki:
  • Złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny jej złożenia.
  • Uiścić całą zaległość podatkową w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.
  • Sprawdzać, by nie zaistniała żadna z przesłanek wyłączających możliwość skorzystania z tej preferencji, o których mowa poniżej.

Należy pamiętać, iż ustawodawca określił przypadki, w odniesieniu do których powyższa preferencja nie ma zastosowania. Dotyczy to sytuacji, gdy:
  • Korektę deklaracji składa podatnik już po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy takiego zawiadomienia nie stosuje się – gdy korektę złoży po zakończeniu kontroli podatkowej.
  • Skoryguje deklarację w wyniku czynności sprawdzających.

Jeśli jednak podatnik złoży korektę deklaracji VAT dobrowolnie (tj. bez żadnych działań ze strony fiskusa) i uiści zaległość podatkową w ciągu 7 dni od dnia jej złożenia – ma prawo do obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 75% zwykłej stawki tych odsetek.

Przykład
W deklaracji VAT za styczeń 2009 r. podatnik wykazał błędną kwotę podatku należnego. Zaniżył ją o wartość pomyłkowo nieujętych faktur, z których podatek należny wynosił 23.600 zł. W wyniku wewnętrznej kontroli prowadzonej w firmie pomyłka ta została wykryta i 5 marca złożył on korektę deklaracji VAT oraz wpłacił należną zaległość. W związku z tym przysługuje mu prawo do preferencyjnego naliczenia odsetek za zwłokę w wysokości 75%, a nie 200%. Jeżeli natomiast pomyłkę tę wykryłby organ skarbowy w toku czynności kontrolnych lub sprawdzających – podatnik nie mógłby z tej nowej preferencji skorzystać.


Należy przy tym pamiętać, iż z powodu braku przepisów przejściowych wprowadzona preferencja nie ma zastosowania do odsetek naliczonych przed 1 stycznia 2009 r. Stanowisko takie potwierdza również Ministerstwo Finansów.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.