eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktury VAT: kiedy konieczne PKWiU?

Faktury VAT: kiedy konieczne PKWiU?

2009-04-27 13:16

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur VAT zmieniło zakres informacji, jakie muszą znajdować się na fakturze. Podatnicy nie muszą m.in. podawać już na nich tak często jak wcześniej symbolu PKWiU. Nie zawsze trzeba także umieszczać na takiej fakturze datę sprzedaży towaru lub usługi.

Przeczytaj także: Sprzedaż opodatkowana: faktura VAT bez podatku?

Przypomnijmy, obowiązujące do końca listopada 2008 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w §9 ust. 7 wskazywało, iż w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od podstawowej (22 proc.) oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane na fakturze w części dotyczącej nazwy towaru lub usługi obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W takiej sytuacji konieczne było jednak podanie przepisu, na podstawie którego podatnik stosował zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Powyższe uległo zmianie 01 grudnia 2009 r. Z tym dniem weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego zapisami (§5 ust. 7), w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, na fakturze VAT wskazuje się również:
  1. symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol, lub
  2. przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, lub
  3. przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę dostawę lub to świadczenie.

Zgodnie z powyższym, obecnie podatnicy nie mają już obowiązku podawać symbolu PKWiU bądź podstawy prawnej przy sprzedaży opodatkowanej preferencyjną stawką podatku, a jedynie w sytuacji, gdy sprzedaż ta jest zwolniona z podatku VAT. Należy jednak pamiętać, iż rozporządzenie wskazuje jedynie minimalny zakres informacji, jakie powinny zawierać faktury VAT. Co za tym idzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy stosowaniu obniżonych stawek podatku VAT (a nawet podstawowej), podawać symbol PKWiU danego towaru lub usługi bądź podstawę prawną zastosowania tej stawki. Faktury takie z całą pewnością nie zostaną uznane za błędne.

Stare rozporządzenie wskazywało ponadto, iż faktura VAT powinna zawierać dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury, przy czym podatnik mógł podać na fakturze jedynie miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym (§9 ust. 1 pkt 3).

Nowe rozporządzenie z kolei wskazuje, iż faktura musi zawierać dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury. Jedynie w sytuacji gdy data ta różni się od daty sprzedaży, konieczne jest podanie także tej ostatniej (czyli daty sprzedaży). Modyfikacji uległy również przepisy w części dotyczącej faktur dokumentujących sprzedaż o charakterze ciągłym. Tutaj, podobnie jak wcześniej podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, przy czym doprecyzowano, iż jest to możliwe pod warunkiem podania daty wystawienia faktury (§5 ust. 1 pkt 4).

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: