eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › W jednym PIT różne dochody

W jednym PIT różne dochody

2009-04-28 13:05

Jeżeli w 2008 roku podatnik uzyskiwał dochody z różnych źródeł, powinien je uwzględnić w zeznaniu rocznym. Zeznania te zawierają szereg pozycji, w których należy poszczególne dochody wykazywać. Niekiedy także konieczne jest złożenie więcej niż jednego formularza.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Generalna zasada zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym co do zasady jest suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów, przy czym przez dochód rozumie się nadwyżkę sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania (art. 9 updof).

Gro podatników uzyskuje dochody głównie z tytułu umowy o pracę. Te nie zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym. Co za tym idzie, należy się z nich rozliczyć. Właściwym formularzem, na którym należy tego dokonać, jest PIT-37. W zeznaniu tym podaje się nie tylko wysokość uzyskanego przychodu oraz towarzyszących mu kosztów jego uzyskania. W celu prawidłowego rozliczenia podatku konieczne jest bowiem wskazanie także zaliczek na podatek pobranych w trakcie roku przez płatnika, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W zeznaniu tym można oczywiście skorzystać także z różnych ulg, jeżeli te podatnikowi przysługują.

Jak wskazano wyżej, opodatkowany podatkiem jest dochód uzyskany w danym roku co do zasady ze wszystkich źródeł. Co za tym idzie, jeżeli podatnik uzyskuje dochody np. z dwóch umów o pracę, to sumę tych dochodów wykaże w zeznaniu rocznym. Tak samo będzie w sytuacji, gdy uzyskuje także inne dochody, np. z renty, umowy zlecenie czy o dzieło. Ich łączna wysokość będzie podlegała opodatkowaniu. Formularz PIT-37 zawiera oddzielne rubryki, w których wskazuje się powyższe źródła przychodów.

Ważną informacją jest także to, iż koszty uzyskania przychodów przyporządkowane są do danego źródła przychodów. Wynika to z art. 9 updof. Koszty te pomniejszają przychód z danego źródła. Jeżeli przewyższają one ten przychód (strata podatkowa), to podatnik nie może ich odliczyć od przychodów z innego źródła. Z drugiej strony wysokość jednych nie wpływa na wysokość innych. Tym samym podatnikowi oddzielnie będą przysługiwać np. koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy zlecenie czy o dzieło (20 proc. lub 50 proc. uzyskanego przychodu) oraz oddzielnie z tytułu umowy o pracę (tutaj są to zazwyczaj koszty w zryczałtowanej wysokości ustalonej przez ustawodawcę) bądź innych źródeł uzyskania przychodu.

PIT-37 to jedno z kilku zeznań rocznych. Wypełnia go bardzo wielu podatników, jednak nie wszyscy. Niektórzy bowiem z uwagi także na inne źródła przychodów są zobowiązani do złożenia formularza PIT-36. Ponadto obok tych formularzy może być konieczne także złożenie odrębnych PIT-36L bądź PIT-38.

Przypomnijmy, jeżeli obok dochodów wyżej wskazanych (bądź też gdy takowe nie wystąpiły) podatnik w danym roku uzyskiwał dochody np. z działalności gospodarczej (przy wyborze jej opodatkowania na zasadach ogólnych) bądź z tytułu najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych, właściwym dla niego będzie nie PIT-37, a formularz PIT-36. W takiej sytuacji wszystkie powyższe dochody (czyli zarówno z umowy o pracę, zlecenia, renty bądź emerytury, najmu, prowadzonej działalności) wykaże na tym druku. PIT-36 wypełniają ponadto także podatnicy, którzy uzyskali dochody z pracy za granicą, z których muszą rozliczyć się w Polsce a także ci, którzy uzyskali inne dochody.

Z kolei w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, to dochody z tego źródła oddzielnie wykazuje na formularzu PIT-36L. PIT-38 z natomiast wypełniają podatnicy, którzy uzyskali przychody np. z kapitałów pieniężnych.

Wykazy źródeł przychodów, które wykazuje się w danym formularzu, zostały podane w sporządzonych przez Ministerstwo Finansów objaśnieniach do zeznań rocznych.

Ważne
W zeznaniu rocznym podatek jest liczony od łącznych dochodów uzyskanych przez podatnika, a nie z każdego źródła przychodów oddzielnie. Co za tym idzie dochody te są sumowane, i dopiero od uzyskanego wyniku (pomniejszonego oczywiście o ulgi i odliczenia) liczony jest podatek wg skali podatkowej.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: