eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie VAT gdy faktura

Odliczenie VAT gdy faktura

2009-04-29 08:00

Podatnik nie może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków na towary i usługi poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli nie posiada dokumentu stwierdzającego ich nabycie. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.04.2009 r. nr IPPP1-443-125/09-2/PR.

Przeczytaj także: Duplikat faktury na małżonków a odliczenie VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka A w 2004 r. wygrała przetarg na dostawę mobilnej pracowni rentgenograficznej (wyrób medyczny). Projekt oraz jej wykonanie wg zaleceń spółki został zlecony spółce B wraz z informacją, że pracownia ta jest objęta 7-proc. stawką VAT. Spółka B wystawiła fakturę ze stawką 22 proc. A odesłała tę fakturę jako obciążoną wadą i odmówiła zapłaty. Dodatkowo odmówiła także odebrania pracowni wskazując, że została ona wykonana w sposób wadliwy i niekompletny. Spółka B nie dostarczyła faktury ze stawką VAT 7 proc. lecz sprawę skierowała do sądu. Ten zarówno w pierwszej jak i drugiej instancji nie uwzględnił żądania spółki a i nakazał jej zapłatę kwoty ze stawką VAT 22 proc. W związku z powyższym zadano pytanie, w jaki sposób spółka A powinna zaksięgować obecnie tę fakturę, której nie posiada, a spółka B odmówiła przesłania jej duplikatu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a. z tytułu nabycia towarów i usług,
b. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Zgodnie z powyższym ustawodawca wyraźnie wskazał na podstawie jakich dokumentów Podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług. Wynika z tego, iż cytowane przepisy pozwalają na odliczenie podatku naliczonego jedynie w sytuacjach, gdy wydatki udokumentowane są m.in. fakturami VAT.

W myśl § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej.

W zaprezentowanym w treści wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca, podkreśla fakt, że kontrahent odmówił przesłania duplikatu faktury dokumentującej przedmiotową dostawę pracowni rentgenograficznej. Ponadto wskazuje, że uprzednio nadesłaną fakturę odesłał, jako obciążoną wadą, odmawiając jej zapłaty. W myśl § 20 w/w rozporządzenia należy zauważyć, iż ustawodawca dopuszcza możliwość wystawienia duplikatu faktury jedynie w sytuacji, gdy oryginał ulegnie zniszczeniu lub też zaginie, jednakże żadna z tych okoliczności nie miała miejsca, stąd też kontrahent nie ma podstaw prawnych do wystawienia duplikatu faktury.

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż w trybie art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, Wnioskodawca nie może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków na towary i usługi poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w sytuacji, gdy nie posiada dokumentu stwierdzającego ich nabycia tj. faktury.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: