eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kasa fiskalna: zwolnienie a struktura sprzedaży

Kasa fiskalna: zwolnienie a struktura sprzedaży

2009-05-06 12:59

Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych wskazuje, iż zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia bez względu na ich wysokość. Możliwe jest także korzystanie ze zwolnienia w sytuacji, gdy obok sprzedaży w zakresie czynności wymienionych w rozporządzeniu, podatnik dokonuje także innej sprzedaży. Tutaj jednak są pewne dodatkowe ograniczenia.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

Mowa tu o zwolnieniu określonym w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepis ten mówi, iż zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (czyli sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), był wyższy niż 70 %.

Ustawodawca przewidział także takie zwolnienie dla podatników, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w bieżącym roku. §3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia wskazuje bowiem, iż zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 również podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2008 r. sprzedaż, o której mowa w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w przypadkach gdy przewidywany przez podatnika udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy planowanych do zrealizowania do końca 2009 r. - będzie wyższy niż 70 %.

Przy obliczaniu podanego współczynnika bierze się pod uwagę jedynie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (nie uwzględnia się tutaj sprzedaży na rzecz firm).
Ze zwolnienia nie można oczywiście skorzystać, jeżeli wcześniej utraciło się do niego prawo.

Jak łatwo zauważyć, powyższy przywilej nie dotyczy jednak wszystkich czynności wymienionych w załączniku, a jedynie tych, które mieszczą się w pozycjach 1-33 (w sumie jest ich 47). Tym samym z opisywanego zwolnienia nie mogą skorzystać podatnicy, których 90% sprzedaży na rzecz osób fizycznych jest określona w poz. 37 załącznika (sprzedaż wysyłkowa) a 10% to sprzedaż w załączniku nie wymieniona.

Ze zwolnienia powyższego nie mogą również skorzystać podatnicy, którzy wykonują czynności określone w §4 rozporządzenia (handel gazem płynnym, silnikami spalinowymi, sprzętem radiowym, telewizyjnym itp.).

Możliwa jest także utrata prawa do tego zwolnienia w trakcie roku 2009. Jak bowiem wskazuje §3 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku podatników kontynuujących działalność lub rozpoczynających działalność w pierwszym półroczu 2009 r., zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po sześciomiesięcznym okresie prowadzenia sprzedaży w 2009 r., jeżeli w okresie tym udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania wymienionej w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem podatnika, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był równy albo niższy niż 70 %.

Z kolei od dnia 31 grudnia 2009 r. zwolnienie to traci moc w przypadku podatników rozpoczynających działalność w drugim półroczu 2009 r., u których udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania wymienionej w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem podatnika, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy będzie do końca 2009 r. równy albo niższy niż 70 %.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: