eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot VAT gdy brak sprzedaży opodatkowanej

Zwrot VAT gdy brak sprzedaży opodatkowanej

2009-05-18 11:02

Do końca listopada 2008 r. podatnik mógł wystąpić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w sytuacji, gdy wykonywał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowane. Z dniem 1 grudnia 2009 r. przepisy uległy zmianie, a wraz z nimi zniknął powyższy warunek wystąpienia o zwrot podatku.

Przeczytaj także: Fiskus wydłuża termin zwrotu VAT powołując się na pandemię COVID-19

Przypomnijmy, obowiązujący do dnia 30 listopada 2008 r. art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług wskazywał, iż w okresie, w którym podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych, nie wykonywał on czynności opodatkowanych podatkiem VAT, kwotę podatku naliczonego za ten okres musiał on przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Nie mógł (z nielicznymi wyjątkami) wystąpić o zwrot tego podatku na rachunek bankowy.

Powyższy przepis został jednak znowelizowany z dniem 01 grudnia 2008 r. Od tego dnia wskazuje on, iż jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Zmiana jest zasadnicza. Przepis ten bowiem w nowym brzmieniu wskazuje, iż w sytuacji, gdy u podatnika nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana, może on przenieść kwotę podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy. Nie ma on jednak takiego obowiązku (jak wskazywały stare przepisy). Co za tym idzie, możliwe jest także wystąpienie o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy.

Tryb zwrotu podatku w takiej sytuacji został określony w dodanym z dniem 01 grudnia 2008 r. art. 87 ust. 5a ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy podatnik nie wykonywał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju, przysługuje mu, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego. Podatek ten zostanie mu zwrócony w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Powyższy zwrot można również otrzymać w krótszym, 60-dniowym terminie. Niestety wymaga to spełnienia dodatkowych warunków. Otóż aby otrzymać zwrot podatku szybciej, podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w wysokości żądanego zwrotu. Zabezpieczeniem takim może być m.in. gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, poręczenie banku, weksel z poręczeniem wekslowym banku bądź zwykły weksel – o ile zabezpiecza on zwrot podatku w wysokości nie większej niż 1 000 euro (przeliczone po średnim kursie NBP na ostatni dzień roboczy okresu rozliczeniowego, którego dotyczy zwrot podatku, w zaokrągleniu do pełnych złotych), czek potwierdzony przez krajowy bank wystawcy czeku, papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu.

Zabezpieczenie to zostaje zwolnione w dniu następującym po dniu, w którym upłynęło 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, w której była wykazana kwota zwrotu podatku.

Przykład

W lutym 2009 r. podatnik dokonał zakupu towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych, od których VAT naliczony wyniósł 30 000 zł. W miesiącu tym nie miał jednak sprzedaży. Mimo to ma on prawo do wykazania w deklaracji VAT-7 zwrotu podatku naliczonego na rachunek bankowy od dokonanych zakupów towarów i usług. Zwrot podatku podatnik otrzyma w terminie 180 dni. Jeżeli natomiast podatnik zażąda zwrotu w terminie 60 dni, będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w wysokości żądanego zwrotu.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: