eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wywiadownia gospodarcza a koszty podatkowe firmy

Wywiadownia gospodarcza a koszty podatkowe firmy

2009-05-21 10:57

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka zajmuje się produkcją specjalistycznych maszyn. Chce nawiązać współpracę z nowym kontrahentem, lecz nic nie wie o jego sytuacji gospodarczej. Z uwagi na dużą wartość kontraktu zleciła ona wyspecjalizowanej firmie sporządzenie raportu gospodarczego zawierającego analizę ekonomiczno-finansową tego kontrahenta. Czy wydatki poniesione na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Diety za podróż służbową w kosztach uzyskania przychodu

Odpowiedź
Określony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, jeżeli:
  • został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie znajduje się na liście stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Wydatki na wykonanie analiz finansowo-ekonomicznych
Zasadniczo wydatki na sporządzenie opinii prawnych i analiz finansowo-ekonomicznych są kosztami podatkowymi, służą bowiem zabezpieczeniu i zachowaniu źródła przychodu. Mają na celu uzyskanie wiarygodnych danych niezbędnych do podjęcia racjonalnych decyzji gospodarczych. Działania te przyczyniają się do ochrony źródła przychodu oraz osiągnięcia lepszych wyników ekonomicznych, w tym wyższej podstawy do opodatkowania.

Jak zakwalifikować wydatki na wywiadownię gospodarczą?
Wydatki poniesione na sporządzenie przez wywiadownię gospodarczą raportu o potencjalnym kontrahencie przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych. Uzasadnieniem dla poniesienia tych wydatków może być dążenie spółki do uniknięcia ryzyka wystąpienia ewentualnych strat związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym przypadku nietrafnych decyzji gospodarczych. Podobne stanowisko możemy odnaleźć w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 września 2008 r. nr ILPB3/423-413/08-4/MC.

Wydatki trzeba udokumentować!
Podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku kontroli organu podatkowego spółka będzie musiała wykazać, iż dany wydatek przyczynił się do zwiększenia jej przychodu. Jeżeli przychód nie wystąpił, trzeba będzie dowieść, że w momencie decydowania o tym wydatku spółka racjonalnie zakładała jego wpływ na osiągnięcie przychodu. Przy dowodzeniu tych faktów niezbędna będzie stosowna dokumentacja w postaci przede wszystkim otrzymanych opinii i analiz. Jako dowód można też wskazać wszystkie weryfikowalne okoliczności i dane świadczące o celowości podjęcia zatrudnienia firmy zajmującej się sporządzeniem raportu o kontrahencie.

Ponadto warto posiadać dodatkowe dokumenty potwierdzające wykonanie usługi. Mogą nimi być różnego rodzaju opinie, raporty, podpisane dokumenty, specyfikacje wykonanych czynności, bilingi telefoniczne czy sprawozdania z przebiegu wykonania usługi, ze wskazaniem, co było jej zakresem, jakie czynności wykonano (spotkania, rozmowy telefoniczne, badania dokumentów itp.), jakie dokumenty sporządzono w ramach wykonania usługi, przez kogo były wykonane poszczególne czynności. Posiadanie takiego rodzaju dokumentacji ma na celu wskazanie przedmiotu transakcji (wykonanych usług, dostarczonych towarów), relacji pomiędzy wydatkami na usługi a przychodami oraz potwierdzenie, iż transakcja była faktycznie wykonana.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: