eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Usługi najmu a obowiązek podatkowy w VAT

Usługi najmu a obowiązek podatkowy w VAT

2009-05-28 13:19

Świadczenie usług najmu nieruchomości jest objęte ustawą o podatku od towarów i usług. W zależności jednak od tego, czy wynajmujemy dane lokale na cele mieszkalne czy też inne, usługi te są z tego podatku zwolnione bądź opodatkowane. Co za tym idzie, należy tutaj odpowiednio określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT od wynajmu mieszkania dla pracowników

Załóżmy, iż podatnik wynajmuje swój lokal innej firmie na biura. Z zawartej pomiędzy nimi umowy wynika, iż za najem firma ta będzie mu płacić czynsz do 15-tego dnia danego miesiąca. Kiedy w takiej sytuacji podatnik powinien wystawić tej firmie fakturę za najem? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT od powyższego? Co w sytuacji, gdy firma ta nie ureguluje swojego zobowiązania na czas?

Przede wszystkim przypomnijmy, iż usługi najmu lokali na cele inne niż mieszkalne są opodatkowane 22 proc. stawką podatku VAT. Usługi takie zostały objęte szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego. Został on uregulowany w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze .

W przedstawionym przykładzie termin płatności został określony bezpośrednio w umowie (15-sty dzień danego miesiąca). Gdyby kontrahent zapłacił wcześniej, obowiązek podatkowy powstałby z dniem zapłaty. Jeżeli natomiast należność nie zostanie wcześniej uregulowana, to obowiązek podatkowy powstanie w dniu, który został określony na umowie, bez względu na to, czy podatnik otrzyma zapłatę od kontrahenta na czas, czy też w okresie późniejszym.

Jak wskazuje powyższy przepis, termin płatności (od którego jest uzależnione powstanie obowiązku podatkowego) może być także zawarty na samej fakturze VAT. Jeżeli jednak jest on wskazany bezpośrednio w umowie, to ten będzie determinował powstanie obowiązku podatkowego, nawet gdyby inaczej został on określony w fakturze. Dopiero brak takiej informacji w umowie powodowałby, iż moment powstania obowiązku podatkowego mógłby zostać określony na fakturze (jako termin płatności).

Ustawodawca uregulował także kwestię wystawiania faktur VAT za powyższe usługi. Otóż jak wskazuje § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadkach określonych m.in. w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Nie może być ona wystawiona także wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Reasumując powyższe, jeżeli z umowy wynika, iż termin płatności przypada 15-tego dnia danego miesiąca, to obowiązek podatkowy powstaje z tym dniem i najpóźniej w tym dniu należy wystawić stosowną fakturę VAT.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: